logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Działalność szatana
materiał własny
 


Działalność szatana

Słyszy się o opętaniu szatańskim. Czy rzeczywiście zły duch może owładnąć ciałem człowieka?

Nie zawsze łatwo jest określić to, co w tego rodzaju wypadkach jest wynikiem działania sił nadprzyrodzonych. Kościół nie popiera i nie może popierać tendencji do zbyt pochopnego przypisywania wielu faktom bezpośredniego działania demona. Zasadniczo nie może jednak zaprzeczyć temu, że szatan, powodowany chęcią szkodzenia i prowadzenia do zła, może posunąć się do tego krańcowego przejawu swej wyższości.

Wstrząsające słowa św. Jana: "Cały świat leży w mocy złego" (l J 5, 19), wskazują na obecność szatana w historii ludzkości, która nasila się w miarę, jak człowiek i społeczeństwo odsuwają się od Boga. Wówczas też wpływ złego może się pełniej i skuteczniej "zakonspirować". Oczywiście, działalność szatana nie eliminuje wolnej woli i odpowiedzialności człowieka ani nie niweczy zbawczego działania Chrystusa. Upadły anioł, ten jakby kosmiczny "kłamca" i "ojciec kłamstwa" (J 8, 44), zdobył panowanie nad człowiekiem tylko w pewnej mierze, na skutek grzechu pierwszych rodziców. Naukę tę potwierdził Sobór Trydencki w dekrecie o grzechu pierworodnym. Wyraża się ona w sposób dramatyczny w liturgii chrztu, która wzywa katechumena do wyrzeczenia się szatana i jego spraw.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Dlaczego Jezus powiedział z krzyw do swojej Matki: "Niewiasto, oto syn Twój", a nie: "Matko"? (J 19, 26). Luteranie i inni upierają się, że Jezus nie uważał swej Matki za świętą, gdyż i za Nią musiał cierpieć, podobnie jak za nas, grzeszników.
 
Stanowczo odrzucam naukę Kościoła o zapobieganiu ciąży. Dziwię się, że papież jest tak zacofany w tej sprawie, chociaż miliony małżeństw odrzucają wtrącanie się duchowieństwa w sprawy intymne sypialń małżeńskich. Kościół musiałby ekskomunikować wszystkie małżeństwa katolickie, które nie mają dzieci co dziewięć miesięcy.
 
o. Bogdan Kocańda OFMConv
Wydaje się, iż na szkodliwe działanie złych duchów względem człowieka patrzymy dzisiaj z większym realizmem niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Świadomość zniewoleń duchowych jest o wiele większa, chociaż w skrajnych przypadkach przesadzona, prowadzi do demonofobii; jednak na samej świadomości nie możemy poprzestawać. Należy z wielką rozwagą podjąć wysiłek rozeznawania duchowego i kiedy będzie taka potrzeba, podjąć modlitwę o uwolnienie...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm