logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Działalność szatana
materiał własny
 


Działalność szatana

Słyszy się o opętaniu szatańskim. Czy rzeczywiście zły duch może owładnąć ciałem człowieka?

Nie zawsze łatwo jest określić to, co w tego rodzaju wypadkach jest wynikiem działania sił nadprzyrodzonych. Kościół nie popiera i nie może popierać tendencji do zbyt pochopnego przypisywania wielu faktom bezpośredniego działania demona. Zasadniczo nie może jednak zaprzeczyć temu, że szatan, powodowany chęcią szkodzenia i prowadzenia do zła, może posunąć się do tego krańcowego przejawu swej wyższości.

Wstrząsające słowa św. Jana: "Cały świat leży w mocy złego" (l J 5, 19), wskazują na obecność szatana w historii ludzkości, która nasila się w miarę, jak człowiek i społeczeństwo odsuwają się od Boga. Wówczas też wpływ złego może się pełniej i skuteczniej "zakonspirować". Oczywiście, działalność szatana nie eliminuje wolnej woli i odpowiedzialności człowieka ani nie niweczy zbawczego działania Chrystusa. Upadły anioł, ten jakby kosmiczny "kłamca" i "ojciec kłamstwa" (J 8, 44), zdobył panowanie nad człowiekiem tylko w pewnej mierze, na skutek grzechu pierwszych rodziców. Naukę tę potwierdził Sobór Trydencki w dekrecie o grzechu pierworodnym. Wyraża się ona w sposób dramatyczny w liturgii chrztu, która wzywa katechumena do wyrzeczenia się szatana i jego spraw.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Z jednej strony bardzo wiele we współczesnej kulturze kręci się wokół współżycia seksualnego i wydawałoby się, że jest to ważna sprawa. Gdy jednak zastanowi się, jak w praktyce ludzie do tego podchodzą, można w tym zakresie mieć wątpliwości. Współżycie spychane jest na ostatnie miejsce w dziennym harmonogramie, robione szybko, gdy jesteśmy zmęczeni i nic nam się nie chce...
 
Używanie wody święconej wygląda mi trochę na hocus-pocus, na czarną magię. Mówi się, że diabeł ucieka od świeconej wody. Co w niej jest, że miałby się jej bać? Ona nie przestaje być zwykłą wodą.
 
Jacek Stojanowski
Serwuje się nam chrześcijaństwo radosne, powtarza się ciągle, że Bóg nas kocha, że wszystko będzie dobrze, o grzechu i Szatanie się nie mówi, bo po co straszyć i zniechęcać mrocznymi obrazami. Z drugiej strony Chrystus, a za nim Kościół, jasno mówi, że Szatan istnieje, że działa na człowieka i to dość skutecznie...
 
 
___________________
 
 reklama