logo
Piątek, 03 grudnia 2021 r.
imieniny:
Hilarego, Franciszka, Ksawerego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościół episkopalny
materiał własny
 


Kościół episkopalny

Moja przyjaciółka brała udział w pierwszej Komunii świętej w Kościele episkopalnym i nie mogła się nadziwić, jak wszystko podobne jest do naszej liturgii. Zapytała mnie, czym się różni Kościół episkopalny od Kościoła katolickiego, a ja nie potrafiłam dać jasnej odpowiedzi.

Pozory często mylą. Kościół episkopalny to grupa wspólnot o strukturze episkopalnej, biskupiej, wywodzącej się z Kościoła anglikańskiego. Są więc anglikanie, którzy przyjęliby wszystko, czego naucza Kościół katolicki, z wyjątkiem władzy i nieomylności papieża. I są anglikanie, którzy będąc podobni do nas w liturgii, odrzucają wiele katolickich norm, zasad odnośnie do kontroli urodzeń, przerywania ciąży, homoseksualizmu, rozwodów, wyświęcania kobiet. To smutne, ale prawdziwe, że katolicy i episkopalni byli serdeczniejsi wobec siebie dwadzieścia pięć lat temu niż dzisiaj. Wielu współczesnych anglikanów zafascynowało się nowoczesnymi teologiami, które nie czerpią z tradycji chrześcijańskich. Nie mówię tego, by ich potępiać. Chcę tylko wyrazić współczucie dla tych episkopalnych, którzy z wielkim strapieniem trwają w łączności ze swoją wspólnotą. Nic dziwnego, że tak wielu anglikańskich duchownych i świeckich przeszło do pełnej jedności z Kościołem katolickim od ostatniego dwudziestolecia XX w.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czy Kościół katolicki uznaje za ochrzczonych, którzy otrzymali chrzest w innych wspólnotach kościelnych? Czy nie ma "przechrzczenia"?
 
Fr. Justin
Chciałbym uzupełnić informacje dotyczące miejscowości na Rusi Czerwonej, z której pochodzi obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Chodzi mi o Bełz, leżący około 40 km na północ od Lwowa - urodziłam się w tamtejszym zameczku nad rzeczką Sotokiją, będącą dopływem Bugu.
 
Józef Augustyn SJ

Podstawową kategorią życia religijnego była dla chasydów uwznioślona modlitwa i mistyczne przeżycie, do którego może dojść każdy, nie tylko wybrani. Chasydyzm to religia powszechnego mistycyzmu.

 

Z Marcinem Wodzińskim, kierownikiem zakładu studiów żydowskich uniwersytetu wrocławskiego, rozmawia Józef Augustyn SJ

 
___________________
 
 reklama