Chanel Santini Katolik.pl - Kościół episkopalny
logo
Niedziela, 29 marca 2020 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościół episkopalny
materiał własny
 


Kościół episkopalny

Moja przyjaciółka brała udział w pierwszej Komunii świętej w Kościele episkopalnym i nie mogła się nadziwić, jak wszystko podobne jest do naszej liturgii. Zapytała mnie, czym się różni Kościół episkopalny od Kościoła katolickiego, a ja nie potrafiłam dać jasnej odpowiedzi.

Pozory często mylą. Kościół episkopalny to grupa wspólnot o strukturze episkopalnej, biskupiej, wywodzącej się z Kościoła anglikańskiego. Są więc anglikanie, którzy przyjęliby wszystko, czego naucza Kościół katolicki, z wyjątkiem władzy i nieomylności papieża. I są anglikanie, którzy będąc podobni do nas w liturgii, odrzucają wiele katolickich norm, zasad odnośnie do kontroli urodzeń, przerywania ciąży, homoseksualizmu, rozwodów, wyświęcania kobiet. To smutne, ale prawdziwe, że katolicy i episkopalni byli serdeczniejsi wobec siebie dwadzieścia pięć lat temu niż dzisiaj. Wielu współczesnych anglikanów zafascynowało się nowoczesnymi teologiami, które nie czerpią z tradycji chrześcijańskich. Nie mówię tego, by ich potępiać. Chcę tylko wyrazić współczucie dla tych episkopalnych, którzy z wielkim strapieniem trwają w łączności ze swoją wspólnotą. Nic dziwnego, że tak wielu anglikańskich duchownych i świeckich przeszło do pełnej jedności z Kościołem katolickim od ostatniego dwudziestolecia XX w.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Pewien reporter pociesza w swym artykule rodzinę samobójcy i zachęca do modlitwy za niego. Czy można ufać w zbawienie samobójcy, skoro przez, odebranie sobie życia popełnił grzech ciężki?
 
Fr. Justin
Gdzieś czytałem, że elektrycznych świec nie powinno się używać w czasie Ofiary Mszy świętej. I to mnie zaniepokoiło. Przedstawiłem ten problem na radzie parafialnej, ale nikt nie chciał w ogóle podjąć go. Kto ma racje?
 
Zbigniew Kubacki SJ
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu teologów katolickich na tytułowe pytanie odpowiedziałoby jednoznacznie: Chrześcijanie nie potrzebują innych religii. Czyż nie wierzymy, że w Jezusie Chrystusie Bóg objawił się ludzkości w sposób pełny i ostateczny? Czyż nie wierzymy, że od czasów przyjścia Chrystusa na ziemię chrześcijaństwo jest jedyną zbawczą i chcianą przez Boga religią?  
 
___________________
 
 reklama