logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościół episkopalny
materiał własny
 


Kościół episkopalny

Moja przyjaciółka brała udział w pierwszej Komunii świętej w Kościele episkopalnym i nie mogła się nadziwić, jak wszystko podobne jest do naszej liturgii. Zapytała mnie, czym się różni Kościół episkopalny od Kościoła katolickiego, a ja nie potrafiłam dać jasnej odpowiedzi.

Pozory często mylą. Kościół episkopalny to grupa wspólnot o strukturze episkopalnej, biskupiej, wywodzącej się z Kościoła anglikańskiego. Są więc anglikanie, którzy przyjęliby wszystko, czego naucza Kościół katolicki, z wyjątkiem władzy i nieomylności papieża. I są anglikanie, którzy będąc podobni do nas w liturgii, odrzucają wiele katolickich norm, zasad odnośnie do kontroli urodzeń, przerywania ciąży, homoseksualizmu, rozwodów, wyświęcania kobiet. To smutne, ale prawdziwe, że katolicy i episkopalni byli serdeczniejsi wobec siebie dwadzieścia pięć lat temu niż dzisiaj. Wielu współczesnych anglikanów zafascynowało się nowoczesnymi teologiami, które nie czerpią z tradycji chrześcijańskich. Nie mówię tego, by ich potępiać. Chcę tylko wyrazić współczucie dla tych episkopalnych, którzy z wielkim strapieniem trwają w łączności ze swoją wspólnotą. Nic dziwnego, że tak wielu anglikańskich duchownych i świeckich przeszło do pełnej jedności z Kościołem katolickim od ostatniego dwudziestolecia XX w.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Moja znajoma była na pogrzebie niekatolickim, w cerkwi prawosławnej. Mówiła, że przystąpiła tam do Komunii Świętej. Czy popełniła grzech?
 
Fr. Justin
Jakie znaczenie mają odpusty, dlaczego Kościół z nich nie zrezygnował skoro były powodem skandalu, jakim była schizma zachodnia?
 
Sławomir Rusin, Marcin Jakubionek

Dialog – w tym wypadku w pełni wiary i teologii – jest możliwy, gdyż Kościół jest wewnątrz siebie pluralistyczny, choćby dlatego, że składa się z mężczyzn i kobiet, z duchownych i świeckich, z zakonników i osób niekonsekrowanych, z przedstawicieli wielu narodów i różnych kultur. Dialog jest potrzebny, żeby zachować jedność w różnorodności. Kościół ma być odblaskiem Trójjedynego Boga na ziemi, a Boskie Osoby są w nieustannym dialogu miłości – jeżeli oczywiście nasze słowa potrafią jakoś oddać tę rzeczywistość. 

 

O dialogu międzyreligijnym z ks. prof. dr hab. Łukaszem Kamykowskim rozmawiają Sławomir Rusin, Marcin Jakubionek

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS