logo
Wtorek, 19 marca 2024 r.
imieniny:
Józefa, Bogdana, Nicety, Aleksandryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Medaliki od A do Z - wszystko, co należy o nich wiedzieć
 
fot. Marko.pl


Medalik to swego rodzaju świadectwo, zewnętrzny wyraz uwielbienia oraz wiary w Boga Trójjedynego. Świadomość jego dotyku daje otuchę, zapewnienie odnośnie do Bożej pomocy oraz sprawia, że ciągle pamiętamy o tym, co w życiu ważne. Co warto wiedzieć o medalikach i jak je wybierać?


Jak nosić medalik?


Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że krzyżyk lub medalik należy nosić skromnie i z szacunkiem. Nie można traktować ich jako "gadżety", biżuterię czy detale podkreślające strój. To znak przynależności do Kościoła i kierowania się zasadami chrześcijaństwa. Zalecane jest, aby nosić je przy ciele, na oddzielnym łańcuszku. Lepiej nie zawieszać na nim innych ozdób, serduszek czy zawieszek z inicjałami. Nie ma za to żadnych przeciwwskazań, aby razem nosić np. medalik oraz krzyż.


Jaki medalik wybrać?


Wielu z nas nosi medaliki podarowane nam przez bliskich, np. rodziców chrzestnych z okazji chrztu świętego. Jest w tym coś absolutnie pięknego. To niesamowita metafora ludzkiego życia: medalik symbolizuje wiarę towarzyszącą nam każdego dnia. Medaliki wręczane w prezencie przeważnie przedstawiają Matkę Boską, Jezusa Chrystusa, czasami zdarzają się też zawieszki z patronem itp.


Bardzo popularny wśród katolików na całym świecie jest Cudowny Medalik, czyli inaczej Medalik Niepokalanego Poczęcia. Jeśli zależy Ci na estetycznym wykończeniu i profesjonalnym wykonaniu, cudowny medalik z Marko na pewno spełni Twoje wymagania.


Został on zapoczątkowany przez świętą Katarzynę Labouré, która w prywatnym objawieniu ujrzała Najświętszą Maryję Pannę. Maryja zapewniła, że ci, którzy noszą Cudowny Medalik "dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli go będą nosili na szyi". Jest on bardzo charakterystyczny – na awersie znajduje się postać Matki Boskiej, z której rąk rozchodzą się promienie światła. Stopy Maryi opierają na półkuli, na której widzimy węże. Na rewersie ukazują się nam dwa serca: Jezusa oraz Maryi.


Czy medalik można nosić z bransoletką?


Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby święty medalik nosić np. w formie zawieszki przy bransoletce. W takiej sytuacji trzeba się jednak zastanowić, co nam przeszkadza w zawieszeniu go na piersi, w okolicy serca? Czy nie chcemy, aby symbol kolidował z naszym strojem i wpływał na odbiór, chociażby w przypadku głębokiego dekoltu? Czy taki tok myślenia przystoi katolikowi?


Jeśli jednak powody są czysto praktyczne (np. nie możemy mieć łańcuszka w pracy z uwagi na kwestie bezpieczeństwa), możemy zdecydować się na taką zawieszkę na przegubie, a jeszcze lepiej – na pierścionek z różańcem. To skromny detal, który wesprze nas w codziennych modlitwach.


Czy medalik to dobry pomysł na prezent?


Medalik to doskonały pomysł na prezent, niezależnie od okazji czy relacji, która łączy nas z osobą, którą pragniemy obdarować. W ten sposób mówimy: modlę się o ciebie i chcę, aby Bóg miał cię w swojej opiece. Taki upominek można podarować np. bliskim, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji życiowej, zmagają się z chorobą, szukają ukojenia, a może i drogowskazu czy podpowiedzi. Zawierzenie Bogu to najlepsze, co można w wielu sytuacjach zrobić.

Pamiętajmy, że medaliki nie mają nic wspólnego z amuletami. Nie powinniśmy traktować ich jako talizmanów czy magicznych przedmiotów – za niesamowitymi wydarzeniami czy poczuciem, że "coś" nad nami czuwa stoi nie przedmiot, a sam Bóg. Medaliki mają nam przypominać o Bogu, Maryi, świętych oraz i tym, że za rzeczywistością materialną stoi świat duchowy.

 

artykuł sponsorowany
www.marko.pl

 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS