logo
Sobota, 15 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Marii, Napoleona, Stelii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Polski Kościół Narodowy
materiał własny
 


Polski Kościół Narodowy

W przeszłości mówiło się, że Polski Kościół Narodowy jest "wrzodem" na ciele katolickiego społeczeństwa polskiego w Stanach Zjednoczonych, że jest ogniskiem ropy, którą należy usunąć, że hodurowszczyzna jest herezją, która bałamuci umysły prostych ludzi. Czy rzeczywiście narodowcy są jeszcze takim niebezpieczeństwem?

Nie, Kościół Narodowy w Stanach Zjednoczonych jest jak guzik przy surducie. Bez guzika przy surducie można się obyć i w najgorszym przypadku wyjść do ludzi, ale bez surduta - bez Kościoła katolickiego - trudniej. W każdym razie wyznawcy Polskiego Kościoła Narodowego - chrześcijanie odłączeni - są naszymi braćmi w Chrystusie. Kościół katolicki otacza ich braterskim szacunkiem i miłością, gdyż w nich urzeczywistnia się Kościół, jakkolwiek - według naszego przekonania - nie w sposób doskonały - brakuje im niektórych istotnych przymiotów, jakimi Chrystus odznaczył swój Kościół. M.in. brakuje im skalnego fundamentu św. Piotra i pełnej nauki apostołów.

Na szczęście budzi się u nas i u nich tęsknota za jednością; nasz wzrok kieruje się dziś bardziej na to, co łączy, aniżeli na to, co dzieli. Wydaje się też, iż spełnia się już jeden z warunków jedności Kościoła: nastają wzajemna miłość i szacunek. Polski Kościół Narodowy zaczął organizować się w ubiegłym stuleciu. Za jego inicjatora uważa się ks. Franciszka Hodura, który w r. 1897 odpadł od jedności z Kościołem katolickim. W mało utwierdzonych w wierze rodakach zyskiwał sobie zwolenników, zwłaszcza przez wprowadzenie języka polskiego do nabożeństw. Po kilku latach sięgnął po godność biskupią - święcenia biskupie otrzymał w r. 1904 od biskupa starokatolickiego, z którym łączyła go ta sama wrogość wobec Kościoła katolickiego. Katechizm Hodura wydany na 25-lecie Polskiego Kościoła Narodowego powtarza przeważnie dogmatyczne błędy protestantów: odrzucenie widzialnej głowy Kościoła, czyli papieża, odrzucenie tradycji i nauki o wieczności kar piekła, przekręcenie nauki o Mszy świętej, spowiedzi i Komunii świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Czy w Jezusie Bóg stał się ostatecznie i w pełni Bogiem objawionym?
 
Fr. Justyn
Gdzie i jak rozpoznać można w sytuacjach spornych, gdzie jest prawdziwy Kościół, gdzie urzeczywistnia się prawdziwie lud Boży, Ciało Chrystusa, Świątynia Ducha Świętego? Jakie są znaki rozpoznawcze prawdziwego Kościoła?
 
s. Ines Krawczyk MChR
Od ponad dwudziestu lat mieszkam i pracuję w Brukseli. To piękne miasto, choć pełne sprzeczności i kontrastów. Zamieszkuje je ponad milion mieszkańców. Do tego dochodzi ogromna liczba osób pracujących w instytucjach europejskich. W związku z tym na co dzień stykamy się ze zróżnicowaną i ciekawą mozaiką kulturową...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー