logo
Środa, 27 października 2021 r.
imieniny:
Iwony, Noemi, Szymona, Sabiny, Emiliany – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Polski Kościół Narodowy
materiał własny
 


Polski Kościół Narodowy

W przeszłości mówiło się, że Polski Kościół Narodowy jest "wrzodem" na ciele katolickiego społeczeństwa polskiego w Stanach Zjednoczonych, że jest ogniskiem ropy, którą należy usunąć, że hodurowszczyzna jest herezją, która bałamuci umysły prostych ludzi. Czy rzeczywiście narodowcy są jeszcze takim niebezpieczeństwem?

Nie, Kościół Narodowy w Stanach Zjednoczonych jest jak guzik przy surducie. Bez guzika przy surducie można się obyć i w najgorszym przypadku wyjść do ludzi, ale bez surduta - bez Kościoła katolickiego - trudniej. W każdym razie wyznawcy Polskiego Kościoła Narodowego - chrześcijanie odłączeni - są naszymi braćmi w Chrystusie. Kościół katolicki otacza ich braterskim szacunkiem i miłością, gdyż w nich urzeczywistnia się Kościół, jakkolwiek - według naszego przekonania - nie w sposób doskonały - brakuje im niektórych istotnych przymiotów, jakimi Chrystus odznaczył swój Kościół. M.in. brakuje im skalnego fundamentu św. Piotra i pełnej nauki apostołów.

Na szczęście budzi się u nas i u nich tęsknota za jednością; nasz wzrok kieruje się dziś bardziej na to, co łączy, aniżeli na to, co dzieli. Wydaje się też, iż spełnia się już jeden z warunków jedności Kościoła: nastają wzajemna miłość i szacunek. Polski Kościół Narodowy zaczął organizować się w ubiegłym stuleciu. Za jego inicjatora uważa się ks. Franciszka Hodura, który w r. 1897 odpadł od jedności z Kościołem katolickim. W mało utwierdzonych w wierze rodakach zyskiwał sobie zwolenników, zwłaszcza przez wprowadzenie języka polskiego do nabożeństw. Po kilku latach sięgnął po godność biskupią - święcenia biskupie otrzymał w r. 1904 od biskupa starokatolickiego, z którym łączyła go ta sama wrogość wobec Kościoła katolickiego. Katechizm Hodura wydany na 25-lecie Polskiego Kościoła Narodowego powtarza przeważnie dogmatyczne błędy protestantów: odrzucenie widzialnej głowy Kościoła, czyli papieża, odrzucenie tradycji i nauki o wieczności kar piekła, przekręcenie nauki o Mszy świętej, spowiedzi i Komunii świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Roman Słupek SDS
Według mnie, chrzest przyjmowany przez osobę, która nie jest świadoma, co się odbywa (np. małe dziecko) nie ma sensu. Sprowadza się do rytuału, podobnego do obrzezania, z którym tak walczył św. Paweł. Argument, że wyznanie wiary składają w imieniu dziecka rodzice można obalić tym, że Bóg na Sądzie Ostatecznym nie będzie się pytał jak ja żyłem moich rodziców, tylko mnie? (Wojciech)
 
ks. Roman Słupek SDS
Czytając bowiem Pismo Św. spotykamy fragment który mówi o braciach Pana Jezusa: "Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: "Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie". Odpowiedział im: 'Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?'"...
 
ks. Jan Karlak
Konspekt katechezy mającej na celu m.in. zrozumienie chrześcijańskiego widzenia świata oraz pomoc w zanalizowaniu swojego światopoglądu...
 
___________________
 
 reklama