logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileusz 70-lecia święceń kapłańskich abp Stanisława Szymeckiego
 


Abp Wiktor Skworc oraz abp senior Damian Zimoń przybyli na uroczystość 70-lecia święceń kapłańskich abp Stanisława Szymeckiego do sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Modlitwie przewodniczył abp Edward Ozorowski. 
 
W sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana kapłani archidiecezji białostockiej spotkali się na wspólnej modlitwie o uświęcenie duchowieństwa. Podczas Eucharystii modlili się w intencji abp seniora Stanisława Szymeckiego, który obchodził jubileusz 70-lecia święceń kapłańskich.
 
Homilię podczas Eucharystii wygłosił metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. Przypomniał w niej kolejne momenty życia dostojnego jubilata. – Wolę Bożą odkrywałeś najpierw w woli rodziców, którzy w 1931 roku zdecydowali opuścić rodzinny Śląsk i wyjechać „za pracą i chlebem” do Francji. Dla siedmioletniego chłopca była to podróż tak niezwykła jak dla Abrahama, który opuścił rodzinne Ur chaldejskie i udał się w nieznanym kierunku, wskazanym przez Boga – mówił kaznodzieja.
 
- Musiałeś uwierzyć swoim rodzicom, że poprowadzą Cię i twoje rodzeństwo bezpiecznie do nowej ziemi obiecanej, że znajdziesz tam dla siebie przestrzeń rozwoju, wzrastania i szczęścia. W przestrzeni nowej ojczyzny usłyszałeś słowa Jezusa: „Pójdź za Mną!”. Najpierw oznaczają one w życiu każdego powołanego, że trzeba coś opuścić zostawić (…). Powołany wyrzeka się siebie, ale wybiera jednocześnie styl życia Jezusa, posłuszeństwo Jego woli, Jego projektowi, planowi zbawienia człowieka – dodał.
 
Metropolita katowicki wskazywał na różnorodność objawiania się woli Bożej w życiu abp. Szymeckiego. Przypomniał, że jubilat przyjął święcenia diakonatu z rąk Nuncjusza Apostolskiego Angelo Roncalliego, późniejszego papieża Jana XXIII, a święcenia kapłańskie z rąk abp. Paryża, kard. Emmanuela Suharda. Wspomniał także, że jako neoprezbiter odpowiedział na wołanie z Polski kardynała Augusta Hlonda o księży, „których kraj potrzebował postrasznym martyrologium duchowieństwa w okresie hitlerowskiej i sowieckiej okupacji”, kiedy zginęło trzy tysiące duchownych.
 
Abp Skworc przytoczył fragmenty korespondencji prowadzonej między abp Szymeckim, a katowicką kurią, w których czytamy m. in.: „Widząc potrzeby Polski, poprosiłem ks. Biskupa z Agen o pozwolenie na powrót do Ojczyzny, na co ks. Biskup się zgodził”.
 
Przybliżając lata posługi abp. Szymeckiego w diecezji katowickiej metropolita katowicki wskazał na trudny czas wygnania biskupów z diecezji, kiedy to Dostojny Jubilat towarzyszył bp. Stanisławowi Adamskiemu jako kapelan. – Pewnie w czasie tych czteroletnich „rekolekcji” mocniej odżywały wspomnienia o pozostawionych we Francji rodzicach, rodzeństwie; wracały myśli o dniu święceń i o poważnych konsekwencjach, czasem łatwo powtarzanej deklaracji: „niech się stanie wola Twoja” – mówił abp Skworc. – Bo nadchodzi czas jej [woli Bożej – red.] kolejnych odsłon, odkrywania, bycia nieustannie w drodze do czasów i miejsc przez Bożą wolę i wolę kościelnych przełożonych wyznaczanych. A złożone w jedność bywają zaskakująco twórcze i nieprzewidywalne, co potwierdza bogaty życiorys naszego Arcybiskupa Jubilata – dodał.
 
Metropolita górnośląski zauważył, że życie i wychowanie we Francji zaowocowało innym spojrzeniem na kapłaństwo i cały Kościół niż to, do którego wierni byli przyzwyczajeni w Polsce – intuicją duszpasterską, która dziś nazywana jest nową ewangelizacją, odwagą i zaufaniem – powiedział hierarcha.
 
Przed rozpoczęciem Eucharystii kapłani wysłuchali konferencji „Być kapłanem dzisiaj”, którą wygłosił abp senior Damian Zimoń. Mówił w niej o potrzebie miłosierdzia w życiu i posłudze kapłana jako tego, który jest szafarzem Bożego miłosierdzia, a równocześnie sam go potrzebuje. – Wszyscy jesteśmy grzesznikami – historia naszego powołania i posługi kapłańskiej jest naznaczona ludzką słabością, jesteśmy zdani na Boże miłosierdzie – mówił.
 
Abp Zimoń przypomniał także wszystkim zebranym, że podstawowym zadaniem duszpasterskim kapłanów jest formacja sumień. Równocześnie zachęcał do podejmowania nowych wyzwań duszpasterskich.
 
Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 roku w Katowicach. 3 maja 1947 r. w kaplicy Seminarium Polskiego w Paryżu przyjął święcenia diakonatu. 3 lipca 1947 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Rok później powrócił do Polski, gdzie był wikariuszem w parafii w Brzezinach Śl., a od 1949 do 57 kapelanem bp. Stanisława Adamskiego. Pełnił także funkcję rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie (1968-78).
 
Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 r. z rąk papieża Jana Pawła II, który mianował go biskupem kieleckim. Od 15 maja 1993 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim. 16 listopada 2000 r. przeszedł na emeryturę.
 
ks.sk
 
www.archidiecezja.katowice.pl 
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS