logo
Sobota, 28 maja 2022 r.
imieniny:
Augustyna, Ingi, Jaromira, Germana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Śmierć okazją do refleksji
materiał własny
 


Śmierć okazją do refleksji

Umarła nasza babcia. Mój synek był bardzo do niej przywiązany, bardzo ją kochał. Kiedy śmiertelnie zachorowała i znalazła się w szpitalu, okłamywałam go, że babcia wyjechała w dalekie strony. Bałam się przyprowadzić do łóżka umierającej, aby nie przeżył wstrząsu. Byłoby to jego pierwsze zetkniecie ze śmiercią, z bliska. Mam jednak z tego powodu wyrzuty sumienia, czy dobrze postąpiłam.

Nie trzeba dziecku zabraniać zbliżania się do osoby umierającej ani udziału w pogrzebie. Rodzice mają obowiązek przygotować swoje dzieci do życia. Jak mogą je przygotować, gdy zakrywają przed nim najistotniejsze zjawiska zachodzące w życiu ludzkim? Życie obfituje w blaski i cienie, radości i smutki. Wychowanie cieplarniane nie przysposobi dziecka do znoszenia cierpień, trudności i ciężkich obowiązków. Czyżby Pani obawiała się najtrudniejszych pytań? Jaka doskonała okazja dla matki lub ojca, by pouczyć dziecko o śmierci bliskiej osoby, o zmartwychwstaniu i o miłości Boga, który powołuje nas do królestwa niebieskiego! Okazja do poważnej rozmowy na temat życia i śmierci może być wizyta w szpitalu, odwiedzenie cmentarza i modlitwa przy grobie dziadka, babci, wujka, ciotki.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
s. Patrycja Garbacka SDS
Zdarza się jednak, że węzeł małżeński wcale nie zaistnieje, mimo że posiada zewnętrzną formę małżeństwa. Jakie to sytuacje?
 
Marcin Jakimowicz
W czyśćcu nie możemy już zgrzeszyć. To dobra wiadomość. Może ten las rąk bierze się stąd, że zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy tak święci, na jakich pozujemy? Czyściec jest tęsknotą. To jest tak jak z tym oknem. Widzę za nim skały, piękny wiślany brzeg, pola, jesienne drzewa. Cóż z tego, skoro nie mogę tego dotknąć? Pozostaje tęsknota.

Rozmowa z benedyktynem o. Leonem Knabitem.
 
Jadwiga Burek
Chorym dzieciom oczekującym ode mnie odpowiedzi na pytanie o sens śmierci opowiadam o kochającym Bogu, który cały czas czuwa. Mówię im o tym, w co sama głęboko wierzę: że dusza nie umiera, a miłość trwa wiecznie. 
 
Z siostrą Bożeną Leszczyńską, asystentką pastoralną w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu rozmawia Jadwiga Burek.
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm