logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach
materiał własny
 


 

 
W 1995 roku Jan Paweł II na prośbę Episkopatu Polski wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. 5 lat później w dniu kanonizacji Siostry Faustyny – 30 kwietnia 2000 roku – Papież ogłosił je także dla całego Kościoła. 
 
Chodzi o Święto Miłosierdzia Bożego. Przypada ono na drugą niedzielę po Wielkanocy. W tym roku, w dniu 27 kwietnia nieprzypadkowo zostało wybrane na dzień kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Główne uroczystości kanonizacyjne miały miejsce w Watykanie, jednak w sposób szczególnie ważny obchodzono je także w Krakowskich Łagiewnikach, z którymi nasz rodak Karol Wojtyła od młodości był związany.
 
Podobnie jak w poprzednich latach w ten wyjątkowy dzień do Łagiewnik zjeżdżają pielgrzymi z całej Polski i świata, modląc się i przystępując do sakramentu pokuty realizują pragnienie Pana Jezusa, które za pośrednictwem Siostry Faustyny skierował do wszystkich ludzi: Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)

 
Studio Katolik położone w cieniu bazyliki Miłosierdzia Bożego, od kilku lat w ten dzień prezentuje swoje płyty i działalność, w tym roku także wykorzytując dwa ważne wydarzenia utrwaliliśmy Święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikiach na krótkim filmie. Zapraszamy do oglądania! 

 
 
Zobacz także
Tadeusz Basiura
Stojąc nad grobami tych, co odeszli, człowiek w pewnym sensie dotyka śmierci, doświadcza jej nieuchronności, dostrzega jej majestat. Czasami nawet ją zrozumie. Stojąc nad kamienną płytą grobu człowiek widzi inny świat - świat umarłych, chociaż świat żywych przepływa obok bezwiednie...
 
Maria Kłosowska
Postawa człowieka, który mówi, że jest wierzący, ale niepraktykujący, nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Podobnie jak postawa niepraktykującego lekarza, policjanta, stolarza, męża czy żony. Dlaczego więc na płaszczyźnie wiary spotykamy się z takim sformułowaniem? U podstaw takich stwierdzeń tkwi nieznajomość wiary. 

Z ks. infułatem Janem Sikorskim rozmawia Maria Kłosowska
 
Tomasz Dekert
U źródeł rozwoju liturgii Wielkiego Tygodnia leży pragnienie przeżycia raz jeszcze wszystkich momentów związanych z życiem Chrystusa. Jak w każdym innym przypadku dialogu człowieka z Bogiem, trudność nastręcza ustalenie jasnej granicy pomiędzy wiarą a nabożeństwem. Liturgia jest specyficznym miejscem przenikania się tych dwóch płaszczyzn, których zakres nie zawsze się pokrywa. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS