logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Technika
materiał własny
 


Technika

Z prasy katolickiej wyniosłem przeświadczenie, że Kościół uważa technikę za przekleństwo, a nie w błogosławieństwo.

Kościół bardzo wysoko ceni wiedzę i technikę. Któż zresztą chciałby dzisiaj dobrowolnie rezygnować z mechanicznej pralki i odkurzacza, radia i telewizora, samolotu i komputera? W postępie wiedzy i techniki Kościół dostrzega wypełnianie nakazu Stwórcy: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ja sobie poddaną" (Rdz l, 28). Naszym zadaniem jest kontynuowanie dzieła Bożego, śledzenie porządku przyrody i uczynienie go uległym nam w technice i gospodarce. Taki oto jest człowiek: powołany do panowania w posłuszeństwie Bogu.

Kościół jednak zawsze przestrzega przed nadużyciami. Nauka może oddalić człowieka od Boga, zamiast go zbliżyć do Boga. Jakże inaczej wygląda świat człowieka, który posługiwał się kamieniem lub maczuga, od świata w dobie komputerów, odrzutowców, sputników! Człowiek coraz częściej patrzy dziś na świat przez pryzmat techniki, maszyny, za pomocą której zdobywa świat. Niejednokrotnie maszyna staje się ważniejsza od człowieka, więcej: człowiek staje się częścią maszyny (społeczeństwa), która można odpowiednio nastawiać, sterować lub usuwać zbędne części (niewygodnych ludzi). "Technizacja" życia i człowieka może prowadzić do śmierci.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Początkowo "łamanie chleba", "msza" odbywała się podczas prawdziwego posiłku zwanego agape. Dzisiaj trudno rozpoznać w naszych kościołach tę pierwotną postać wieczerzy Pańskiej, gdyż została ujęta w uroczyste ramy modlitwy i ceremonii.
 
Fr. Justin
Czy ważny jest chrzest tych chrześcijan, którzy nie zachowują jedności wspólnoty pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra?
 
Szymon Bojdo
Przekazując Ewangelię, można zatrzymać się na planie minimum, słusznie wierząc, że słowa Chrystusa są na tyle atrakcyjne, że przyciągną poszukującego prawdy człowieka. Jednak poprzestając na minimum, możemy poddać się pokusie zaniedbania. Dziś wizerunek różnych instytucji czy osób często zastępuje realność. Tworzenie wizerunku – najprościej mówiąc –  może odbywać się na dwa sposoby...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー