logo
Czwartek, 26 maja 2022 r.
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła, Filipa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Grzegorz Misiewicz
Wielki Tydzień 2022: Każdy dzień ma znaczenie
 


 

 
Publikujemy:

Wielki Tydzień 2022

każdy dzień ma znaczenie

 

Co roku towarzyszymy Jezusowi w Jego drodze na krzyż, po drodze wiwatujemy w tłumem wołając Hosanna, obserwujemy, jak Maria namaszcza Mu stopy, wzruszamy się obmyciem stóp uczniom, z oburzeniem (a może i smutkiem) patrzymy na działania Judasza, widzimy pojmanie, wreszcie sąd i całą drogę krzyżową aż do ukrzyżowania. Wtedy wyczekujemy pustego grobu i Zmartwychwstałego. Wiele innych wydarzeń ma miejsce w tygodniu poprzedzającym Wielką Noc, a niejednokrotnie umykają one naszej uwadze. Tymczasem te słowa, gesty, sytuacje mają znaczenie. Każdy dzień ma znaczenie.

 

czym jest projekt: każdy dzień ma znaczenie?

 

W niezwykłym, autorskim projekcie Grzegorz Misiewicz (m.in. autor scenariusza do filmu Bądź Wielki przed Bogiem, i zaangażowany w wiele innych projektów) prowadzi szereg rozmów z ks. prof. Januszem Lemańskim.

 

https://katoflix.com/film/wielki-tydzien

 

16-odcinkowy materiał poświęcony jest omówieniu poszczególnych wydarzeń Wielkiego Tygodnia, od soboty wieczorem przed Niedzielą Palmową, do poranka Niedzieli Zmartwychwstania. Zawiera rzetelną wiedzę na temat wydarzeń jakie miały miejsce w każdym dniu Wielkiego Tygodnia.

 

Każda rozmowa może być traktowana jako film lub podcast i trwa około 30-40 minut. Grzegorz Misiewicz i ks. prof. Janusz Lemański wspólnie wyjaśniają to, co zapisali Ewangeliści o wydarzeniach w Jerozolimie i jej okolicach.

 

Z radością proponujemy ten materiał jako rekolekcje wielkotygodniowe 2022. Dzięki nowym informacjom, nowej perspektywie będziemy mogli lepiej zrozumieć czas poprzedzający Zmartwychwstanie, czas wielkiej ciemności i ludzkiego sądu nad Synem Człowieczym. Co musiał czuć i myśleć Sprawiedliwy, i Ten, którego kości nie zostały połamane, Baranek Boży, który (z)gładzi(ł) grzechy świata. Jakich ludzi spotkał? Które gesty warto odczytać jako głęboko symboliczne? Które proporoctwa zostały wypełnione?

 

Ta perspektywa pozwoli nam z wdzięcznością i nową nadzieją wejść w Niedzielny poranek Wielkiej Nocy. Czasy są wyjątkowo trudne, dlatego tym bardziej nie zapominajmy, że Zmartwychwstały Pan jest Tym, który wypowiada ostatnie słowo.

Jak zobaczyć materiały rekolekcyjne?

 

Aby zobaczyć kolejne premierowe odcinki zapraszamy na stronę Katoflix.pl, którą stworzyliśmy z myślą o wartościowych filmach i materiałach filmowych, wywiadach, dokumentach. Tam prosimy o założenie konta (nie wymaga to żadnych płatności) lub zalogowanie się. Materiał jest dostępny w całości za darmo. A każdy odcinek będzie się pojawiał w omawiany dniu.

 

Pierwszy odcinek do zobaczenia już od soboty 9.04.2022

 

 

 
Zobacz także
ks. Jarosław Czyżewski

Naprzeciwko Grobu Bożego jest dziedziniec, na którym znajduje się kamień nazywany omphalos (pępek). Według średniowiecznych kosmologów miało to być geograficzne i mistyczne centrum świata. Dla mnie Jerozolima jest miejscem spotkania. Z perspektywy wiary, to miejsce odkupienia człowieka. Tu Jezus uzdrowił niewidomego, tutaj ustanowił Eucharystię, tam objawił się uczniom po zmartwychwstaniu. Dlatego Ziemia Święta to Piąta Ewangelia przeżywana namacalnie. Życie tu zmienia spojrzenie na świat, na chrześcijaństwo.

 

Z o. Zacheuszem Drążkiem OFM rozmawia ks. Jarosław Czyżewski

 
o. Bogdan Kocańda OFMConv
Każdy chrześcijanin, który prosi Boga o łaskę dla kogoś innego, staje się niejako automatycznie wstawiennikiem, czyli kimś, kto ujmuje się u Boga za będącym w potrzebie. Niemniej jednak osoba modląca się o uwolnienie od działania złych duchów staje się specyficznym wstawiennikiem, gdyż jej posługa nie należy do prostych i można ją określić mianem wstawiennictwa o wolność. 
 
Janusz Pyda OP
Możemy jako chrześcijanie gotować światu zupy i robić nalewki, piwa i sery, ale nie wolno nam bronić poczętych dzieci. Jeśli się na to zgodzimy, zostaniemy uznani za jeden z podklubów ogromnego klubu świata. Nie zostaniemy wykluczeni. Tylko, że mamy być solą tej ziemi, a nie jego centrum festynowo-rozrywkowym...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm