logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Grzegorz Misiewicz
Wielki Tydzień 2022: Każdy dzień ma znaczenie
 


 

 
Publikujemy:

Wielki Tydzień 2022

każdy dzień ma znaczenie

 

Co roku towarzyszymy Jezusowi w Jego drodze na krzyż, po drodze wiwatujemy w tłumem wołając Hosanna, obserwujemy, jak Maria namaszcza Mu stopy, wzruszamy się obmyciem stóp uczniom, z oburzeniem (a może i smutkiem) patrzymy na działania Judasza, widzimy pojmanie, wreszcie sąd i całą drogę krzyżową aż do ukrzyżowania. Wtedy wyczekujemy pustego grobu i Zmartwychwstałego. Wiele innych wydarzeń ma miejsce w tygodniu poprzedzającym Wielką Noc, a niejednokrotnie umykają one naszej uwadze. Tymczasem te słowa, gesty, sytuacje mają znaczenie. Każdy dzień ma znaczenie.

 

czym jest projekt: każdy dzień ma znaczenie?

 

W niezwykłym, autorskim projekcie Grzegorz Misiewicz (m.in. autor scenariusza do filmu Bądź Wielki przed Bogiem, i zaangażowany w wiele innych projektów) prowadzi szereg rozmów z ks. prof. Januszem Lemańskim.

 

https://katoflix.com/film/wielki-tydzien

 

16-odcinkowy materiał poświęcony jest omówieniu poszczególnych wydarzeń Wielkiego Tygodnia, od soboty wieczorem przed Niedzielą Palmową, do poranka Niedzieli Zmartwychwstania. Zawiera rzetelną wiedzę na temat wydarzeń jakie miały miejsce w każdym dniu Wielkiego Tygodnia.

 

Każda rozmowa może być traktowana jako film lub podcast i trwa około 30-40 minut. Grzegorz Misiewicz i ks. prof. Janusz Lemański wspólnie wyjaśniają to, co zapisali Ewangeliści o wydarzeniach w Jerozolimie i jej okolicach.

 

Z radością proponujemy ten materiał jako rekolekcje wielkotygodniowe 2022. Dzięki nowym informacjom, nowej perspektywie będziemy mogli lepiej zrozumieć czas poprzedzający Zmartwychwstanie, czas wielkiej ciemności i ludzkiego sądu nad Synem Człowieczym. Co musiał czuć i myśleć Sprawiedliwy, i Ten, którego kości nie zostały połamane, Baranek Boży, który (z)gładzi(ł) grzechy świata. Jakich ludzi spotkał? Które gesty warto odczytać jako głęboko symboliczne? Które proporoctwa zostały wypełnione?

 

Ta perspektywa pozwoli nam z wdzięcznością i nową nadzieją wejść w Niedzielny poranek Wielkiej Nocy. Czasy są wyjątkowo trudne, dlatego tym bardziej nie zapominajmy, że Zmartwychwstały Pan jest Tym, który wypowiada ostatnie słowo.

Jak zobaczyć materiały rekolekcyjne?

 

Aby zobaczyć kolejne premierowe odcinki zapraszamy na stronę Katoflix.pl, którą stworzyliśmy z myślą o wartościowych filmach i materiałach filmowych, wywiadach, dokumentach. Tam prosimy o założenie konta (nie wymaga to żadnych płatności) lub zalogowanie się. Materiał jest dostępny w całości za darmo. A każdy odcinek będzie się pojawiał w omawiany dniu.

 

Pierwszy odcinek do zobaczenia już od soboty 9.04.2022

 

 

 
Zobacz także
Krzysztof Wons SDS

Raną najboleśniejszą zadaną człowiekowi jest być pozbawionym miłości innych osób. Bywa, że ktoś poczuje się odrzucony przez swoich rodziców. Matka powiedziała mu, że nie powinien się narodzić. Innym razem jakaś kobieta odczuwa, że jej siostra jest faworyzowana; albo mężczyzna dostrzega, że nie jest traktowany poważnie, że się go otacza nadmierną opiekuńczością. Te i podobne zranienia uaktywniają się w świadomości człowieka w sytuacjach kryzysowych jego życia. Jest wtedy ważne, żeby świadomie wyjść im naprzeciw i stanąć z nimi przed Bogiem.

 

Z ojcem Anselmem Grünem OSB, pisarzem i rekolekcjonistą, rozmawia Krzysztof Wons SDS

 
s. Rita od Chrystusa Sługi WNO

Kontemplacja to nie działanie, to BYCIE. To nie jest zdobywanie kolejnych kompetencji, to ODDANIE Bogu czasu i swojej wewnętrznej przestrzeni. To zaproszenie Go do wnętrza siebie bez wyznaczania Zbawicielowi, co ma robić, co dziś chcę Mu przedstawić, jakie intencje chcę Mu przekazać do załatwienia, jakimi ranami we mnie ma się zająć… To otwarcie czułemu, miłosiernemu Ojcu tych miejsc, gdzie nie stoję, lecz leżę bezwładnie, i przyglądanie się z dziecięcym zaciekawieniem: jakie są Jego gesty, spojrzenie? 

 
o. Raniero Cantalamessa OFMCap
Ktoś krytykował Abrahama Lincolna, że jest zbyt wyrozumiały dla swoich wrogów i przypomniał mu, iż jego obowiązkiem jako prezydenta jest niszczenie nieprzyjaciół. Lincoln odpowiedział: „Czyż nie niszczę moich wrogów, gdy zmieniam ich w przyjaciół?”. Czy znajdzie ten wielki prezydent USA kogoś, kto podejmie to nadzwyczajne wyzwanie? Wrogów niszczy się bronią, wrogość – dialogiem. Kościół, kierowany przez papieża, nim wskaże ten program narodom, stara się zrealizować go w relacjach z innymi religiami.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS