logo
Środa, 27 października 2021 r.
imieniny:
Iwony, Noemi, Szymona, Sabiny, Emiliany – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Bogactwa
materiał własny
 


Bogactwa

Pewien multłmilioner powiedział: "Prawdziwie biednym jest tylko ten, kto ma pieniądze ". Tak mi się wydaje, że bogaci mają niewielką szansę zbawienia, gdyż Jezus powiedział o nich straszne słowa: "Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego" (Mk 10, 25). Powiem wiec za uczniami Mistrza: "Któż wiec może się zbawić?"

Gdybyśmy dosłownie przyjęli tę literacka przenośnię Jezusa, z pewnością nikt z bogatych by się nie zbawił. Wielbłąd nigdy się nie przeciśnie przez ucho igły. A jednak wielu się zbawi. Porównanie Jezusa o uchu igielnym nie dotyczy igły, ale bramy w murach Jerozolimy, która nazywano "uchem igielnym" ze względu na jej małe rozmiary. Objuczony wielbłąd z dużym trudem przechodził przez nią. Zapewne Jezus nawiązał do tego znanego obrazu, wypowiadając słowa: "Łatwiej jest wielbłądowi..."

Bogactwo zdobyte sprawiedliwą drogą jest darem Bożym. Staje się ono grzechem i przeszkodą do zbawienia, gdy jest dla nas celem i sensem istnienia, gdy łączy się z niesprawiedliwym wyzyskiem, uciskiem i krzywdą drugich, gdy człowiek się do niego przywiązuje nadmiernie, tracąc z oczu Boga. Im większe piękno i potęga rzeczy ziemskich, tym groźniejsze niebezpieczeństwo, iż uniemożliwią nam one spojrzenie na Boga.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Początkowo "łamanie chleba", "msza" odbywała się podczas prawdziwego posiłku zwanego agape. Dzisiaj trudno rozpoznać w naszych kościołach tę pierwotną postać wieczerzy Pańskiej, gdyż została ujęta w uroczyste ramy modlitwy i ceremonii.
 
Krzysztof Wons SDS
Doświadczenie przebaczenia Bożego należy do tych tematów, które nas pociągają i fascynują. Chętnie nad nim medytujemy. Może dlatego, że istnieje jakieś fundamentalne pragnienie tego doświadczenia w każdym z nas. Wydaje się, że w świecie, w którym się poruszamy (w rodzinie, w środowisku szkoły, pracy, we wspólnotach zakonnych, kościelnych) istnieje coraz większy „głód” doświadczania ludzkiego przebaczenia i miłosierdzia. Pragnienie przebaczenia i miłosierdzia jest integralną częścią naszej natury zranionej przez grzech. 
 
Jarosław Wąsowicz SDB
Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami nachalnej próby ulokowania w przestrzeni społecznej zwyczajów, które nie mają nic wspólnego z naszą kulturą. Zjawisku temu towarzyszy szeroko zakrojona kampania medialna, pokazująca w atrakcyjny sposób "nowości z zachodu", jednocześnie bezwzględnie ośmieszająca próby przeciwstawiania się ich instalowaniu w Polsce.
 
___________________
 
 reklama