logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Marek Dziewiecki
Co to znaczy być chrześcijaninem?
materiał własny
 


Wstęp

Chrześcijaństwo patrzy na człowieka w sposób całościowy i realistyczny. Ukazuje jego wielkość, jego powołanie do życia w prawdzie i miłości, w wolności i świętości, a jednocześnie jego poranienia, które są skutkiem grzechu pierworodnego i całej sumy zła, jaka dokonała się w historii ludzkości. Być człowiekiem to być kimś zagrożonym naiwnością, kłamstwem, ignorancją, samotnością, nienawiścią, grzechem. Człowiek to zatem ktoś, kto potrzebuje Zbawiciela i nieustannego nawracania się. Tej podstawowej prawdy o człowieku doświadczamy z całą mocą na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia. Żyjemy bowiem w czasach gwałtownych przemian społecznych, obyczajowych i kulturowych, które sprawiają, że wielu ludzi - zwłaszcza młodych - gubi się w cywilizacji, która promuje bezkrytyczny konsumpcjonizm oraz naiwny liberalizm. Współczesny człowiek coraz lepiej rozumie świat wokół siebie, a jednocześnie coraz mniej rozumie samego siebie i własne powołanie. Coraz częściej wyrządza krzywdę innym ludziom i samemu sobie. Nigdy jeszcze w historii naszej Ojczyzny nie było tylu samobójców i przestępców, co obecnie. Nigdy nie było tak wiele osób chorych psychicznie, uzależnionych, bezradnych materialnie i duchowo. Nigdy nie było tylu małżeństw rozbitych i tylu nieszczęśliwych dzieci.

W tej sytuacji prowadzenie rekolekcji w parafiach i innych wspólnotach formacyjnych jest ważnym i niezbędnym wyrazem troski Kościoła o współczesnego człowieka. O tego człowieka, który coraz częściej przeżywa bolesny kryzys w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że coraz mniej wierzących korzysta z szansy, jaką są rekolekcje. Dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia. Częściowo jest to spowodowane faktem, że każdy, kto błądzi i przeżywa kryzys, ma tendencję, by uciekać od światła i by - jak pierwsi ludzie - chować się przed szukającym go Bogiem. Częściowo jednak mniejsze zainteresowanie rekolekcjami jest związane z faktem, że ich tematyka oraz sposób realizacji nie uwzględnia w wystarczającym stopniu egzystencjalnych potrzeb i percepcyjnych możliwości słuchacza.

Zapraszamy do lektury konferencji rekolekcyjnych, które zostały zweryfikowane w bezpośrednim kontakcie z młodzieżą oraz z ludźmi dorosłymi w różnych środowiskach i miejscach Polski. Mamy nadzieję, że zamieszczone tutaj teksty okażą się pomocą w przekazywaniu odwiecznej prawdy o Bogu i człowieku ludziom wkraczającym w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.

ks. Marek Dziewiecki

 
Zobacz także
o. Hipolit Lipiński
Gdzie pokój jest zachowany, tam Chrystus może skutecznie działać - tam On jest obecny; tam również urzeczywistnia się Jego Kościół, jako wspólnota pełna miłości takich ludzi, którzy jako bracia stali się synami Ojca Niebieskiego. Gdzie znajduje się miłość i pokój, tam jest obecny On (Ojciec): "Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich" (Mt 18, 19).
 
ks. Jacek Poznański SJ
W niektórych latach uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzona jest w liturgii Kościoła w czerwcu, miesiącu poświęconym Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Zostają z sobą zestawione dwie dosyć odmienne postawy duchowe, inspirowane przez duchowości, przynajmniej na pierwszy rzut oka, znacznie różniące się od siebie. 
 
Andrzej Kamiński OP
Bóg nie chce ślepego posłuszeństwa. Nie chce ludzi potulnych i bezkrytycznych. Dlatego szanuje nawet nasz grzech. Chce naszego zaufania, a ono rodzi się bardzo powoli, ponieważ boimy się, że zostaniemy zranieni. Zanim więc odważymy się komuś zaufać, sprawdzamy go i testujemy. Bóg pozwala, byśmy Go sprawdzali...
 
 
___________________
 
 reklama