logo
Środa, 07 czerwca 2023 r.
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta, Wiesława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć na temat kościelnych szat liturgicznych?
 
fot. Ric Perezmont, Casulla Sacerdotal | Cathopic (cc)


Msza święta jest dla wyznawców katolicyzmu niezwykle ważna. To właśnie w trakcie jej trwania następuje przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Zrozumiałe jest zatem to, że celebracja mszy wymaga odpowiedniej oprawy. To, w jakich szatach liturgicznych wystąpi kapłan zależy od wielu czynników. Z tego też względu, nie wszyscy wierni zdają sobie sprawę z tego, jakie są najważniejsze rodzaje szat. Warto byłoby to zmienić i czegoś się na ich temat dowiedzieć.


Alba, komża, ornat - co kryje się pod tymi pojęciami?


Zdecydowanej większości z nas, alby kojarzą się przede wszystkim z okresem komunijnym. Jak się jednak okazuje, alba jest wykorzystywana również przez księży. To nic innego jak długa, sięgająca kostek szata z długim rękawem. Nietrudno zgadnąć, że jej biały odcień ma symbolizować czystość kapłana. Nierzadko wkłada się ją pod ornat. Z kolei komża stanowi dość mocno skróconą wersję alby. Kapłan może wykorzystać ją do pewnych czynności, ale nie należy odprawiać w niej Eucharystii. Jeżeli chodzi zaś o ornat, wyróżnia go wyrazisty kolor. Jest także dość bogato zdobiony, na przykład wielobarwnymi haftami. Warto wspomnieć także o dodatku, jakim jest stuła. Posiada ona kolor głębokiego fioletu i przypomina nieco szalik. Ksiądz zakłada ją na szyję między innymi wówczas, gdy spowiada wiernych w konfesjonale.


W jakich kolorach występują szaty liturgiczne?


Religia katolicka wymaga, aby ornat, w którym kapłan sprawuje Ofiarę Eucharystyczną występował w wielu kolorach. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia wielu ważnych okresów w Kościele Katolickim. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, jakie są najpopularniejsze odcienie ornatów i co takiego symbolizują. I tak, w zwykłym okresie kalendarza liturgicznego, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie kapłan zakłada zazwyczaj ornat zielony. Jeżeli jednak odbywa się jakaś uroczystość żałobna, jak choćby pogrzeb, wykorzysta ornat fioletowy. Ta szata liturgiczna posłuży księdzu także w okresie Wielkiego Postu. Biały ornat zostanie z kolei założony na przykład na chrzest czy ślub. Przez dwie wyjątkowe niedziele w roku, kapłan może zaś wykorzystać ornat w odcieniu różowym. Czerwona szatę ksiądz włoży między innymi w Wielki Piątek, jak również w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego czy w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Obserwacja tego, jaki kolor ornatu ma na sobie kapłan może być interesujące nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla dzieci. Warto zachęcać najmłodszych do bycia dociekliwymi. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiej będzie im zapamiętać, z jakim świętem katolickim mamy do czynienia w konkretnym dniu.


Gdzie poszukiwać szat liturgicznych?


Kościół jako wspólnota powinien troszczyć się o to, aby oprawa mszy świętej była zawsze uroczysta. Poszczególne parafie muszą zatem dążyć do tego, aby na wyposażeniu zakrystii znajdowały się różne rodzaje szat liturgicznych, w tym ornatów. Gdzie jednak ich poszukiwać? Dobra wiadomość jest taka, że gotowe szaty znaleźć można zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej. Interesujące propozycje można znaleźć na przykład w sklepie https://ornat.com.pl/. Nawet jeżeli w danym momencie ksiądz w konkretnej parafii posiada wszystkie niezbędne mu szaty, co jakiś czas dobrze byłoby pokusić się o kupno nowych. Ornat może stanowić prezent od dzieci pierwszokomunijnych, jak również od ogółu parafian. Wybierając szaty liturgiczne warto zwracać uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z którego są wykonane, ale także na to, co je zdobi. W zdecydowanej większości przypadków będą to hafty.

 

Ornat.com.pl

[artykuł sponsorowany]

 
Zobacz także
Radosław Warenda SCJ

Święta Bożego Narodzenia, nawet gdy śnieżnobiałe i z suto zastawionym stołem, zawsze będą niosły zgrzyt. Nawet wbrew Izajaszowym zapewnieniom, że to Syn zostaje nam dany, Ten, którego nazywać będą: „Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” (Iz 9,5). Dlaczego w święta czasem czujemy się niekomfortowo? Z różnych powodów. Bo trzeba nam łamać się opłatkiem z tymi, którym trudno na co dzień spojrzeć w oczy. Bo dobrze wiemy, że wigilijny stół nie rozwiąże problemów i narosłych blizn.

 
Przemysław Radzyński
Powołanie to jest zawsze wydarzenie. Myśmy zredukowali powołanie do osobistych pragnień, rozeznania wewnętrznego, poszukiwania osobistego spełnienia, pewnych predyspozycji osobowych. To wszystko jest ważne, ale nie najważniejsze. Powołanie to jest łaska plus zadanie. 

O potwierdzaniu powołania na poszczególnych etapach seminaryjnej formacji, a także o wychodzeniu z seminarium z biskupem Grzegorzem Rysiem rozmawia Przemysław Radzyński
 
bp Wacław J. Świerzawski
Wielkanoc jest największym świętem chrześcijan. Nie tylko dlatego, że jest obchodzona tak uroczyście i tłumnie, ale przede wszystkim dlatego, że dzięki misterium Chrystusowej Paschy, dzięki Jego przejściu przez śmierć do zmartwychwstania, dokonanemu w Wielką Noc, jesteśmy odkupieni. Bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa wszystkie inne prawdy podlegają zakwestionowaniu. Wielu ludzi wierzy w Boga, ale nie wierząc w zmartwychwstanie...
 
 
___________________

 reklama

katolicyzm