logo
Sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny:
Gabrieli, Liwii, Leonarda, Anastazji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Częstość przyjmowania Komunii
materiał własny
 


Częstość przyjmowania Komunii

Proszę mi wytłumaczyć częstość przyjmowania Komunii świętej. W naszym kościele mamy parę Mszy tego samego dnia i kilka osób przystępuje do Komunii na każdej z nich, rano i wieczorem? Czy tak wolno?

Częstość przyjmowania Komunii świętej ulegała w ciągu wieków dużym zmianom. We wczesnym Kościele regułą była Komunia co niedzielę. Kiedy w średniowieczu przyjmowanie jej stało się bardzo rzadkie. Sobór Laterański IV (r. 1215) nakazał jako minimum Komunię raz w roku. To przykazanie kościelne obowiązuje do dziś. Sobór Trydencki wyraził pragnienie, by wierni uczestnicząc w Eucharystii sakramentalnie komunikowali. Przełomu dokonał jednak dopiero Pius X swymi dekretami o codziennej Komunii świętej (z r. 1905) i o wczesnej Komunii dzieci (1910). Jego decyzje doprowadziły do znacznego wzrostu częstości przyjmowania Komunii. Oczywiście, czysto ilościowe zwiększenie przyjmowania nie jest sensownym celem duszpasterskim. Miernikiem pozostaje tu zawsze płynące z wiary, duchowo owocne jej przyjmowanie. Nowe prawo kościelne zezwala na przyjęcie Komunii świętej dwukrotnie w ciągu dnia podczas odprawiania Mszy świętej, w której uczestniczymy. Przypomina przy tym, by przystępowanie do stołu Pańskiego było godne.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jestem katoliczką, mój mąż luteraninem. Oboje chodzimy raz do kościoła katolickiego, raz do luterańskiego, na przemian. I tam, i tu nabożeństwa nam się bardzo podobają. Mam tylko wątpliwości, czy dobrze robimy przystępując do Komunii świętej - ja w jego kościele, a on w moim.
 
Fr. Justin
W jakim przypadku może ważnie udzielić chrztu każdy człowiek?
 
Tomasz Wytrwał OP
Instytucja stwierdzenia nieważności małżeństwa ma swoją bogatą historię. Tu warto zwrócić uwagę tylko na najważniejsze jej punkty, które pozwolą lepiej zrozumieć list papieski motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus papieża Franciszka. Początkowo proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa miał charakter procesu rzymskiego z uwzględnieniem prawodawstwa kościelnego (sobory i synody), jednak z czasem nadmiar przepisów i brak ich uporządkowania doprowadził do spowolnienia rozstrzygnięć...
 
 
___________________
 
 reklama