logo
Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra, Woluzjana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Europa bez Boga?
materiał własny
 


 Kreatorzy „nowej Europy”mając nieograniczoną władzę i pieniądze, pod szumnymi hasłami „demokracji” forsują swoją wizję Europy bez Boga. W grudniu ubiegłego roku podpisali „Traktat Reformujący” wraz z tzw. „Kartą Praw Podstawowych”. 
Czy to uczyni Europę bardziej sprawiedliwą i demokratyczną? Czy obywatelom Unii, w znakomitej większości Chrześcijanom, będzie bliżej do organizacji, która nawet w preambule owych dokumentów zapomniała o Bogu, a w ich tekście nie dostrzega chrześcijańskiego dziedzictwa Europy?
 
Bardzo trafnie rozważał o tym rektor PAT w Krakowie ks. prof. Jan Dyduch: „Odnosi się wrażenie, jak gdyby Europa, reprezentowana przez pewną, wpływową część polityków, urzędników i publicystów bała się Jezusa i Jego Ewangelii. Tymczasem, jak nauczał wielki prorok naszych czasów Jan Paweł II, Jezus i Ewangelia jest po stronie Europy”. Jednocześnie przestrzega, że „bez Jezusa i Jego Ewangelii Europa może stać się duchową pustynią”. Wobec wciąż trwającej dyskusji o „Karcie Praw Podstawowych” stawia pytanie: „Czy nie jest bardziej słuszne przyjąć Ewangelię, która jest najlepszą i najdoskonalszą Kartą Praw Podstawowych i czymś o wiele większym, bo drogą do zbawienia?” 
 
Podpisany z wielką pompą w Lizbonie dokument budzi poważne zastrzeżenia Kościoła Katolickiego i ludzi wierzących. Sługa Boży Jan Paweł II już w 2000 roku powiedział: „Kościół z żywym zainteresowaniem śledzi przebieg prac nad tym dokumentem. Nie może w związku z tym ukryć rozczarowania faktem, że tekst karty nie zawiera ani jednej wzmianki o Bogu, który jest pierwotnym źródłem godności człowieka i jego fundamentalnych praw. (...) Mimo wielu chwalebnych wysiłków, tekst ten nie zaspokaja słusznych oczekiwań wielu ludzi, odważniejsza musi być zwłaszcza ochrona praw osoby i rodziny”.
 
Zastrzeżenia Kościoła dotyczą konkretnie trzech zagadnień: prawa do życia, klonowania i instytucji małżeństwa. Dla katolików podstawą wszystkich praw jest prawo do życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, tymczasem karta UE określa zbyt ogólnikowo sformułowania, z których wynika np. odrębność prawa do małżeństwa od prawa do zawarcia rodziny. W rozumieniu chrześcijańskim małżeństwo jest początkiem rodziny i zawsze stanowi z nią integralną jedność. Tymczasem stanowione europejskie prawa sugerują, że istnieje możliwość istnienia „innej rodziny” niż ta, która opiera się na trwałym związku mężczyzny i kobiety. 
 
Nasze narodowe, polskie tradycje religijne, patriotyczne i chrześcijańskie fundamenty rodziny, budują naszą rzeczywistość i naszą przyszłość oraz stanowią o tożsamości naszej Ojczyzny. To nie na „eurokartach” mamy opierać się w życiu, ale na pojęciach trwałych, mocnych, utrwalonych i wymodlonych przez wieki, opartych na Dekalogu i Ewangelii, które nasza Ojczyzna przyjęła ponad tysiąc lat temu.
 
Zaiste, wolność i demokracja to wielki dar, ale trzeba nieustannie go pielęgnować i doskonalić, bo wypaczone pojęcie demokracji może doprowadzić nas do zniewolenia. Wolność została nam dana przez Boga dla rozwoju Dobra, dla poszanowania Godności Człowieka i Rodziny. Módlmy się o taką dążność tych, którzy dziś odmieniają Europę ! 
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
 
Zobacz także
Elżbieta Tąta
Rozdarta jestem, bo tyle wyborów, które przecież wyborami nie są, a koniecznością odrzucenia tego, czy innego rozwiązania, tej lub innej alternatywy, szukaniem priorytetu, motaniem się w niepewności, ciągłym szukaniem nie tylko siebie. Już nie raz zdarzyło mi się wstać rano z ogromnym pragnieniem, by nagle gdzieś się zaszyć, zapaść pod ziemię, bo właściwie i tak mnie jest... za mało, nie potrafię pojawić się wszędzie tam, gdzie rzeczywiści muszę, a grafik pełen miejsc, osób, wydarzeń. Jestem tylko człowiekiem...
 
Elżbieta Tąta
W zaciszu pokoju tak odmiennie, spokojnie. Nie dochodzą tu dźwięki, nie dochodzi gryzący w uszy krzyk. Za progiem nie żądzą już prawa ulicy, żadna hybryda nie wyskoczy niespodziewanie zza rogu; nie muszę już grać, nieustannie przebierać w słowach, uśmiechać się zazwyczaj jedynie do złej gry; nie muszę się bać... Jedynie tutaj nie szukam tylko po to, by nie odnaleźć...
 
Aneta Pisarczyk
Zranienia, szczególnie te z dzieciństwa, towarzyszą każdemu z nas. Dziś na wiele z nich potrafimy spojrzeć realnie, z tzw. dorosłego punktu widzenia, ale nawet wtedy na ich wspomnienie możemy odnaleźć w sobie wówczas odczuwany wstyd, głęboko skrywaną złość lub po prostu paraliżujący lęk małego dziecka. Jako dzieci musieliśmy się im po prostu poddawać, jako dorośli możemy przejąć nad nimi kontrolę. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー