logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Prawa kobiety-matki
 
17 kwietnia 1991
 
Pani Jasnogórska! Dziś odczytuję wobec ciebie wraz z uczestnikami audiencji słowa związane z Rokiem maryjnym, a zawarte w Liście apostolskim Mulieris Dignitatem – o godności kobiety – z 1988 r.

„Od początku posłannictwa Chrystusa kobieta okazuje wobec niego i wobec całej Jego tajemnicy tę szczególną wrażliwość, jaka stanowi cechę charakterystyczną kobiecości (…). Potwierdza się to szczególnie w tajemnicy paschalnej – nie tylko w momencie krzyża, ale także o poranku zmartwychwstania. Kobiety pierwsze są przy grobie. Pierwsze znajdują grób pusty. Pierwsze słyszą: «nie ma go tu (…), zmartwychwstał, jak powiedział (Mt 28,6). One też naprzód są wezwane do tego, aby tę prawdę zwiastować Apostołom (por. Mt 28, 1-10: Łk 24, 8-11)” (n. 16).
 
Jakże znamienne jest to pierwszeństwo. Zmartwychwstanie jest prawdą o Bogu, który jest życiem i miłuje życie. Jest prawdą ostateczną o życiu, które Bóg w Jezusie Chrystusie przeznacza dla człowieka… poza granicą śmierci. Kobieta jest w Ewangelii pierwszą zwiastunką tego życia. Ta, która jest pierwszym świadkiem poczynającego się w niej życia ludzkiego – jest też pierwszą zwiastunką tego życia, które objawiło się nam w Chrystusie zmartwychwstałym. Jakże głęboka jest wymowa tego faktu! Jakaż logika Ewangelii!
 
Byłbym wdzięczny moim rodakom za rozważenie listu Mulieris Dignitatem w tym okresie, kiedy w związku z prawem do życia dziecka nienarodzonego muszą być gruntownie rozważone prawa kobiety-matki.
 
Matko Jasnogórska!
Mulieris Dignitatem stało się dopowiedzeniem encykliki Redemptoris Mater. Nie można myśleć o życiu i powołaniu wszystkich na świecie kobiet, nie wpatrując się w Ciebie – zawsze, a zwłaszcza w naszej epoce, gdy „postęp jednostronny może również oznaczać stopniowy zanik wrażliwości na człowieka, na to, co istotowo ludzkie. W tym sensie przede wszystkim nasze czasy oczekują na objawienie się owego «geniuszu»kobiety, który zabezpieczy wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji: wrażliwość dlatego, że jest człowiekiem!
I dlatego, że «największa jest miłość» (1 Kor 13,13)” (n.30).
 

* Przemówienie w czasie audiencji generalnej z dnia 17 kwietnia 1991, oRpol. 12:1991 nr 4, s. 50-51.

Zobacz także
ks. dr Johannes Gamperl
Najlepiej przeżyje się Mszę Świętą, jeśli będzie się w niej uczestniczyć razem z Najświętszą Dziewicą i Bogurodzicą Maryją. Ona stała pod krzyżem, kiedy Jezus umierał z miłości dla nas. Ona u stóp krzyża stała się dla nas Matką, Matką Kościoła i każdego, kto do niego przynależy. Dlatego „Kościół katolicki, pouczony przez Ducha Świętego, darzy Ją synowskim uczuciem, czci jako Matkę najmilszą” (Lumen gentium, 53). 
 
Ks. Józef Naumowicz
O potrzebie i wartości modlitwy często mówi Biblia. Szczególnie intrygujące jest jednak polecenie Jezusa: „Zawsze należy się modlić i nie ustawać” (Łk 18,1). Podobną wymowę ma wezwanie św. Pawła: „Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5,17). Nakaz nieustannej modlitwy budził żywe zainteresowanie pierwszych autorów chrześcijańskich. Nie uważali oni, że jest on przesadny czy nierealny, przekonani, iż wyraża on znacznie więcej niż tylko zachętę do modlitwy częstej i wytrwałej.  
 
Elżbieta Chowaniec
W zaciszu pokoju tak odmiennie, spokojnie. Nie dochodzą tu dźwięki, nie dochodzi gryzący w uszy krzyk. Za progiem nie żądzą już prawa ulicy, żadna hybryda nie wyskoczy niespodziewanie zza rogu; nie muszę już grać, nieustannie przebierać w słowach, uśmiechać się zazwyczaj jedynie do złej gry; nie muszę się bać... Jedynie tutaj nie szukam tylko po to, by nie odnaleźć...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS