logo
Poniedziałek, 08 marca 2021 r.
imieniny:
Beaty, Juliana, Wincentego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Podróż w niedziele
materiał własny
 


Podróż w niedziele

Sąsiad twierdził, że w czasie naszej podróży w niedziele nie byliśmy zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej ani nie musieliśmy zachowywać postu eucharystycznego. Co na to mówi Kościół?

Gdy podróżujemy przez całą niedzielę, nie mamy ścisłego obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej - oczywiście, jeśli w pobliżu nie możemy znaleźć kościoła. Na ogół widać wiele kościołów na naszej trasie i w niejednym z nich z pewnością odprawia się Msza niedzielna. Zresztą, należy tak organizować niedzielna wycieczkę, by w jej programie znalazł się najważniejszy punkt - uczestnictwo we Mszy świętej, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Co do postu eucharystycznego przypominam, że prawo kościelne nadal go wymaga. Winniśmy więc zachować post jako część stosownego przygotowania się do przyjęcia Komunii świętej, powstrzymując się na godzinę od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa. Natomiast osoby w podeszłym wieku lub złożone jakaś choroba, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Komunię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej (kań. 919).

W obu powyższych przypadkach nie wolno być minimalistą. Gdy mąż rzeczywiście kocha żonę, nie pyta, jak bardzo ma się starać, by wyrazić swoja miłość. Czyni wszystko, co może. Podobnie i w naszych stosunkach z Bogiem nie powinniśmy nigdy tak postępować, by tylko nam "się upiekło", udało. Byłoby to podejście dziecinne. Przeciwnie, winniśmy okazywać miłość do Chrystusa na wszelki możliwy sposób i we wszystkich konkretnych okazjach.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Bardzo wielu jest tzw. ateistów praktycznych. Bóg nie ma w ich życiu nic do powiedzenia, zupełnie nie zważają na Boga. Jak Pismo Święte określa taki ateizm?
 
ks. Bartosz Mrozek scj
Żyć bez ręki, bez nogi, bez oka… Niemożliwe? A jednak. Choć przyjdzie to z trudem, to jednak jest to do wykonania. A bez duszy, bez serca, bez woli… Czy da się tak żyć? Czy bez relacji z Bogiem jesteśmy w stanie przeżyć? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana. 
 
Mariola Racław
Dzieciństwo i dorosłość, dojrzałość i niedojrzałość stają się kategoriami politycznymi; dzieli je fenomen zależności”–  napisał socjolog Richard Sennett, zastanawiając się nad „deficytem szacunku” do drugiego człowieka w nowoczesnych demokracjach. Współczesne społeczeństwa wyznaczyły próg oddzielający dzieciństwo od dorosłości.
 
 
___________________
 
 reklama