logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Pośrednik i pośrednicy
materiał własny
 


Pośrednik i pośrednicy

Naszym Pośrednikiem i Odkupicielem u Boga jest Jezus Chrystus. Tymczasem Kościół głosi, że w zbawieniu pomagają, nam święci. Czy ta nauka nie ubliża Chrystusowi? Czy muszą być inni pośrednicy?

To prawda, że święci pomagają nam w zbawieniu przykładem, wpływem i modlitwami. Ich pomoc zgodna jest zawsze z wolą Chrystusa i zależna od Niego. Bóg w wypełnianiu swoich planów posługuje się ludźmi. To, że istnieją inni pośrednicy do Boga, zależni od Niego, zwłaszcza Maryja, św. Józef i nasi patroni niebiescy, wcale nie ubliża jedynemu Pośrednikowi i Odkupicielowi, Jezusowi Chrystusowi. Święci są Jego współpracownikami w dziele zbawienia. Czcimy świętych w niebie nie tylko jako jaśniejące wzory wiary, ale wzywamy też ich wstawiennictwa.

Kościół jest wspólnotą w świętości. Przez Chrystusa i w Duchu Świętym wszyscy staliśmy się jedną wspólnotą, do której należą nie tylko wierni żyjący dziś na ziemi lecz usprawiedliwieni wszystkich wieków. Świętych obcowanie obejmuje zatem i Kościół na ziemi, i zbawionych w niebie, i zmarłych pozostających w czyśćcu. Wszyscy tworzą jedno Ciało Chrystusa, w którym wszystkie członki trwają ze sobą we wzajemnej solidarnej łączności. W szczególny sposób o świętych obcowaniu pamiętamy w uroczystość Wszystkich Świętych (l listopada) i w Dzień Zaduszny (2 listopada).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
O. Grzegorz. B. Błoch OFM
Najpierw zapytajmy się, co to jest dusza? Dusza, jest to słowo używane w dość różnym sensie tak w teologii jak i filozofii i psychologii. Duszą nazywamy esencję czegoś; jest to ożywiająca zasada, powodująca, że materia nieożywiona staje się żywą. Najogólniej można powiedzieć, że dusza to element życia w materii, który odróżnia ją od martwych bytów...
 
O. Grzegorz. B. Błoch OFM
Dlaczego Chrystus zajął miejsce grzeszników i umarł na krzyżu?
 
Barbara Sawic
Tak jak ponad 2000 lat temu wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, również jego pamiątka liturgia Niedzieli Palmowej dla jednych jest wyrazem wiary, przeżyciem religijnym rozpoczynającym Wielki Tydzień, dla drugich nie ma znaczenia. Od lat dla wielu osób Niedziela Palmowa jest niedzielą handlową bądź dniem przeznaczonym na wiosenne porządki. Zapracowane w ciągu tygodnia kobiety, myjąc okna  – „na święta”– zerkają na procesję.  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS