logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Postawa wobec ziemi
materiał własny
 


Postawa wobec ziemi

Dopiero przez twórcze działanie ziemia staje się właściwym mieszkaniem i środowiskiem ludzkim. Czy to oznacza, że ziemie można traktować po prostu jako materiał, eksploatować dowolnie i bez ograniczeń?

Szczególnie Księgi Mądrościowe Starego Testamentu mówią o pracach i dziełach człowieka w dziedzinie uprawy roli, budowy miast, techniki, handlu, prawodawstwa, przekazywania wiedzy, polityki itd. Pismo Święte jest dalekie przy tym od traktowania ziemi jako materiału, który można eksploatować bez ograniczeń w służbie egoistycznych pragnień człowieka. Przeciwnie, z wiary w Boga "Stworzyciela nieba i ziemi" wynikają nakazy etyczne. Ziemia jako dzieło Boże posiada właściwą sobie wartość i godność, powierzona została człowiekowi, aby panował nad nią w sposób opiekuńczy i odpowiedzialny (por. Rdz l, 28-30). Człowiek powierzone mu dobro ma uprawiać i ma go strzec. Dziś, ze względu na całą przyszłość życia na ziemi konieczna jest nowa postawa wobec środowiska naturalnego, nowa rozumna samodyscyplina w korzystaniu z jego dóbr.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Nauki przyrodnicze mówią, że nasze ciało rozwinęło się drogą ewolucji. Natomiast Pismo Święte podaje, że Bóg stworzył człowieka z mułu ziemi i "tchnął w jego nozdrza tchnienie życia". Te dwa stanowiska wywołały konflikt w duszy mojego syna.
 
W książce Tomasza a Kempis "O naśladowaniu Chrystusa" natknąłem się na zdanie, które nie daje mi spokoju i mąci myśli. Autor mówi, że powinniśmy siebie samych nienawidzieć. Czy nie jest to sprzeczne z przykazaniem boskim, które nakazuje miłować bliźniego jak siebie samego?
 
Paweł Kozacki OP
Artykuł został usunięty, ponieważ redakcja Tygodnika Powszechnego zakończyła współpracę ze wszystkimi serwisami internetowymi, także z naszym.

Zapraszamy do czytania innych ciekawych artykułów w naszej czytelni.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー