logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Marek Machudera OFMCap
Sytuacja kościoła w Austrii (część III)
materiał własny
 



Sekularyzacja i nowa ewangelizacja
 
 
Inna idea
 
 Na deptaku napotykam młodych ludzi z wielkim kartonowym kuflem piwa umieszczonym wysoko pond głowami przechodniów na stelażu, którzy pobudzają apetyt na lepszy lub tańszy jak gdzie indziej napitek, i wciskają w rękę kartkę z adresem restauracji. Dlaczego by nie pobudzać apetytu na dobra duchowe? W adwencie minionego roku (2006) wędrowałam po licznym jarmarkach adwentowych z tablicą głoszącą prawdziwy sens adwentu „Zaproszenie do nawrócenia” (Einladung zur Umkehr) na tablicy ze znakiem drogowym informującym o możliwości nawrócenia. Z drugiej strony tablicy była parafraza zdania z listu Jakuba (4,8) „przyjdź bliżej do Boga, a Bóg zbliży się do Ciebie” (Komm näher zu Gott, und Gott kommt näher zu Dir).[30]
 
Organizatorzy jednego z owych jarmarków wyprosili mnie, bo według ich przepisów nie można niczego reklamować na terenie, gdzie znajdują się budki handlujące towarami przedświątecznymi. Mam pełne zrozumienie dla przepisów i podporządkowałem się. Paradoks sytuacji polega na tym, że zjawisko 'handel przedświąteczny', które wyrosło u boku adwentu kościelnego nie toleruje haseł adwentowych kościoła.
 

Akcje w Wielkim Poście i latem
 
W niedziele Wielkiego Postu udawałem się na wyspę na Dunaju. Owa wyspa to sztuczny twór o długości 21 km i o szerokości około 200 metrów. W ramach prac regulacyjnych rzeki wykopano rów równoległy do koryta rzeki i na obu końcach nowo powstałego ramienia rzeki (Nowy Dunaj) ustawiono zapory. Na wyspie i wzdłuż brzegów Dunaju znajduje się ponad 100 km dróg rowerowych (w całym Wiedniu łącznie jest 1000 km). Latem przed sobotę i niedzielę stanowi wyspa teren rekreacyjny dla około 300 tysięcy Wiedeńczyków. Idealne miejsce, aby biernie tzn. bez zakłócania atmosfery wypoczynku poprzez znaki przy drodze przypominać ludziom o wierze i o panu Bogu. Wszak jest to Dzień Pański. I w Europie wbrew zakusom różnych polityków dzięki kulturze judeochrześcijańskiej obchodzi ten dzień jako dzień wolny od pracy.
 
Tego roku (2007) w Wielkim Poście poprzez znaki proponowałem przechodniom i przejeżdżającym na rowerach, rolkach, spacerujących normalnie czy z kijkami (nordic walkig) każdego popołudnia w niedziele znak popiołu (Aschenkreuz)[31] jako wyraz woli nawrócenia. Ten znak jest używamy w liturgii tylko raz w roku w Środę Popielcową. Ma on bardzo mocną wymowę. Mówi: mimo całej troski o zdrowie i uprawiania sportu, i tak kiedyś przeminiesz i ty i ja; memento mori. Pokutę, a szczególnie ci, co są z dala od kościoła, mogą przecież rozpocząć w każdym czasie, jak owi najemnicy z przypowieści Jezusa zapłaceni denarem. Pomysł przedstawiłem naszemu kardynałowi i on pobłogosławił mi w tym przedsięwzięciu.
 
Już w poprzednich latach upatrzyłem sobie ławkę pomiędzy czteroma drzewami w pobliżu mostu północnego (Nordbrücke) jako - jak to nazywam - moja pustelnię (Einsiedelei). Ściany pustelni stanowią zarazem transparenty mojego przesłania do przechodniów, a mianowicie: że w tym miejscu jest zakonnik, który zaprasza do nawrócenia („Einladung zur Umkehr”), słucha spowiedzi i podejmuje rozmowy („Beichte und Aussprache”) z osobami szukającymi pierwszej pomocy dla duszy („Erste Hilfe für die Seele”). Z drugiej strony drogi rowerowej jest zaproszenie do przyjęcia znaku popiołu jako oznaki rozpoczęcia pokuty. W jakimś sensie wkroczyłem na ślady Jana Chrzciciela. Udałem się na pustkowie nad rzeką i nawoływałem ludzi do nawrócenia.
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
Przemysław Radzyński
Czas wirtualny nie przekłada się na spotkania w rzeczywistości. Wirtualny kontakt tylko podtrzymuje płomień przyjaźni. Bez realnego kontaktu trudno rozwijać przyjaźń, a dziś chyba trudniej o spotkania. Łatwiej nam z kimś pogadać na fejsie czy przez telefon. Każda relacja człowieka z człowiekiem wymaga odczuwania w pełni, a nie tylko werbalnego przekazu, który może nawet komunikować emocje.

Z ks. Maciejem Szeszko SDS rozmawia Przemysław Radzyński
 
Przemysław Radzyński
Co mam czynić, bym poczuł, że jest to dzień wyjątkowy? Często stajemy przed trudnym wyborem albo wypocząć przed kolejnym tygodniem pracy, dobrze się zabawić albo uświęcić ten dzień. Połączenie tych form przeżywania niedzieli wydaje się niemożliwe. Winne są temu stereotypy funkcjonujące w naszym społeczeństwie. Sposobów przeżywania niedzieli jest wiele...
 
Jan Uryga
Święty czas adwentowy jest także przypomnieniem pewnej prawdy, ogarniającej całe dzieje ludzkie, że Chrystus przyjdzie powtórnie, aby chwałą zmartwychwstania umarłych zakończyć dzieje świata. Zapowiadał przecież: "Przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem". On przyjdzie, dlatego życie całego świata, życie każdego z nas jest czekaniem na Jego przyjście...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS