logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Szafarz sakramentu bierzmowania
materiał własny
 


Szafarz sakramentu bierzmowania

Z Dziejów Apostolskich wynika, że bierzmowanie było zastrzeżone dla apostołów. Czy zwykły kapłan może udzielić tego sakramentu?

Zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest z pierwotnego powołania biskup, następca apostołów. To, że bierzmuje biskup sprawujący pełnię urzędu w Kościele wyraża także ściślejsze związanie bierzmowanego z Kościołem oraz odpowiedzialność, którą jako świadek Chrystusowy przyjmuje w Kościele i za Kościół. Jeżeli biskup ze względu na rozległość diecezji nie może wystarczająco często przybywać do poszczególnych parafii, bierzmować może z jego upoważnienia kapłan, z reguły jeden z jego najbliższych współpracowników, dzilący odpowiedzialność za diecezję i Kościół powszechny. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą być: 1.administrator apostolski, wikariusz kapitulny ( na swoich terytoriach) w czasie pełnienia urzędu, 2. kapłan udzielający chrztu dziecku w wieku uczęszczania na katechezę lub dorosłemu, albo kapłan przyjmujący ochrzczonego do pełnej jedności z Kościołem, 3. w niebezpieczeństwie śmierci proboszcz i wikariusze parafialni, w razie ich nieobecności wikariusz współpracownik, a nawet inny kapłan. Szafarz nadzwyczajny powinien w homilii zaznaczyć, że właściwym szafarzem bierzmowania jest biskup, i podać powody uzyskania tej władzy.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Józef Kmieć SDS
Każdy człowiek w coś wierzy, czy jest więc możliwy ateizm, może ludziom się tylko wydaje, że są ateistami?
 
ks. Józef Kmieć SDS
Czy świeccy mogą pokropić wodą święconą zgromadzonych Mszy świętej, a w Środę Popielcową posypać głowy popiołem? Wydaje mi się, że jest to nadużycie, gdyż - te czynności należą wyłącznie do obowiązków kapłańskich. Pełnienie ich przez ludzi świeckich wynika - moim zdaniem - ze źle rozumianego pojęcia "dowartościowania" człowieka w Kościele.
 
Piotr Koźlak CSsR
Polska nie ma pisanej historii pogańskiej przed przyjęciem chrześcijaństwa, tak jak ją mają inne narody. Można ten fakt potraktować jako swoisty obraz korespondujący z biblijnym zapisem historii narodu wybranego przez Boga. Piękna jest interpretacja słowa „Polanie”, która mówi, że jesteśmy Polanami, gdyż zostaliśmy „polani” wodą chrztu świętego. Od tamtego wydarzenia przeszło ponad 40 pokoleń Polaków. My jesteśmy kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń niosących skarb chrześcijaństwa.

Z ks. bpem Andrzejem Jeżem, ordynariuszem diecezji tarnowskiej, rozmawia Piotr Koźlak CSsR 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS