Chanel Santini Katolik.pl - Antychryst
logo
Niedziela, 29 marca 2020 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Antychryst
materiał własny
 


Antychryst

Co oznacza antychryst, o którym mówi Pismo Święte? Czy chodzi o szatana czy też, o jednego złego człowieka lub o wielu złych ludzi?

Wyraz "antychryst" (antichristos) pochodzi z języka greckiego i oznacza przeciwnika Chrystusa. Św. Jan ewangelista używa tego słowa w listach dla określenia każdego, kto wówczas przeczył Chrystusowi, nie uznając Go za Mesjasza i Syna Bożego, który zstąpił na ziemię dla naszego zbawienia. W Apokalipsie "antychryst" to główny przeciwnik Chrystusa przy końcu świata. Św. Paweł nazywa go "człowiekiem grzechu, synem zatracenia". W swej pysze będzie szukał chwały, która należy się samemu Bogu. Będzie narzędziem szatana, tym, który z szatańską nienawiścią będzie odwodził ludzi od Chrystusa i szerzył błędną naukę. Już Stary Testament mówił o walce z mocami wrogimi Bogu i ludowi Bożemu. W czasach Nowego Testamentu powstało wielu fałszywych mesjaszów, przywódców żydowskich, którzy mieli ambicję uchodzić za Mesjasza.

Ojcowie Kościoła i znawcy Pisma Świętego widzą w antychryście człowieka, który wyróżnia się szczególną nienawiścią do Chrystusa i Jego wyznawców. Inni dopatrują się w antychryście uosobienia zła i niewiary, zbiorowości wrogiej chrześcijaństwu. Historia Kościoła obfituje w wielu takich wrogów, począwszy od krwawego cesarza Nerona. Przy końcu świata ukaże się jakiś szczególnie groźny wróg Chrystusa. Do apokaliptycznych bestii urośli w naszych czasach Hitler i Stalin, którzy zorganizowali bezbożne partie do bezwzględnej walki z Bogiem i Jego czcicielami. Chrystus przy powtórnym przyjściu na sąd ukróci czas uwodzenia antychrysta. Nie zapominajmy, że nad Kościołem czuwa Duch Święty, a Chrystus jest z nami obecny.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
To, że prostym ludziom często łatwiej odmówić "Zdrowaś Maryjo", niż modlić się do Chrystusa, ma przyczynę - moim zdaniem - nie w tym, że właśnie od Maryi oczekują oni Boskiej pomocy. Przeciwnie niż Chrystus - Ona jest im bliska właśnie dlatego, że jest tylko człowiekiem. Maryja, sama stworzona tak jak my - tak powiadają sobie ci ludzie - z pewnością pomoże mi w spełnieniu moich próśb.
 
Dariusz Zalewski
Walka duchowa to zatem zmaganie z siłami ciemności i własnymi słabościami w celu osiągnięcia świętości. Czym różni się ona od klasycznego wychowania? Wychowanie w sensie starożytnej paidei polega na usprawnianiu ciała, umysłu i ogólnie sfery emocjonalno-popędliwej, w celu przygotowania człowieka do dorosłego życia...
 
Marek Blaza SJ
Ludzie szukający diabła we wszystkich rzeczach częstokroć lubią odwoływać się do egzorcyzmów jako najbardziej skutecznego środka w walce ze złem. W ten sposób przynajmniej pośrednio deprecjonują skuteczność działania sakramentów, w tym zwłaszcza chrztu, bierzmowania, Eucharystii, pokuty, namaszczenia chorych...
 
___________________
 
 reklama