logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Antychryst
materiał własny
 


Antychryst

Co oznacza antychryst, o którym mówi Pismo Święte? Czy chodzi o szatana czy też, o jednego złego człowieka lub o wielu złych ludzi?

Wyraz "antychryst" (antichristos) pochodzi z języka greckiego i oznacza przeciwnika Chrystusa. Św. Jan ewangelista używa tego słowa w listach dla określenia każdego, kto wówczas przeczył Chrystusowi, nie uznając Go za Mesjasza i Syna Bożego, który zstąpił na ziemię dla naszego zbawienia. W Apokalipsie "antychryst" to główny przeciwnik Chrystusa przy końcu świata. Św. Paweł nazywa go "człowiekiem grzechu, synem zatracenia". W swej pysze będzie szukał chwały, która należy się samemu Bogu. Będzie narzędziem szatana, tym, który z szatańską nienawiścią będzie odwodził ludzi od Chrystusa i szerzył błędną naukę. Już Stary Testament mówił o walce z mocami wrogimi Bogu i ludowi Bożemu. W czasach Nowego Testamentu powstało wielu fałszywych mesjaszów, przywódców żydowskich, którzy mieli ambicję uchodzić za Mesjasza.

Ojcowie Kościoła i znawcy Pisma Świętego widzą w antychryście człowieka, który wyróżnia się szczególną nienawiścią do Chrystusa i Jego wyznawców. Inni dopatrują się w antychryście uosobienia zła i niewiary, zbiorowości wrogiej chrześcijaństwu. Historia Kościoła obfituje w wielu takich wrogów, począwszy od krwawego cesarza Nerona. Przy końcu świata ukaże się jakiś szczególnie groźny wróg Chrystusa. Do apokaliptycznych bestii urośli w naszych czasach Hitler i Stalin, którzy zorganizowali bezbożne partie do bezwzględnej walki z Bogiem i Jego czcicielami. Chrystus przy powtórnym przyjściu na sąd ukróci czas uwodzenia antychrysta. Nie zapominajmy, że nad Kościołem czuwa Duch Święty, a Chrystus jest z nami obecny.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Tato
W Waszych listach (i pytaniach na forum) pojawia się często temat całowania: ... co złego w całowaniu?... a jeżeli naprawdę się kochamy?... dlaczego Kościół zabrania?... a jeżeli oboje tego chcemy?... a przecież ksiądz powiedział, że... Młody człowiek żąda odpowiedzi jednoznacznej, „tak” lub „nie”, bez względu na to, o jak subtelną i złożoną materię pyta...
 
ks. bp Konrad Krajewski
Kiedy Ojciec Święty nominował mnie Jałmużnikiem Papieskim, powiedział: „Sprzedaj biurko, nie chcę cię widzieć na Watykanie. Idź i szukaj biednych, bo to jest Jezus. To jest czysta Ewangelia: «Byłem nagi, byłem w więzieniu, byłem chory…». I powiem ci, jak masz ich szukać”. A potem w kolejnych dniach dodawał mi „instrukcję obsługi” jałmużnika.
 
ks. Edward Staniek
Zmierzenie się wprost z szatanem jest możliwe jedynie dla człowieka o wielkiej wierze. Nikt bowiem nie potrafi wygrać ze złym duchem w oparciu o swoje siły, ani nawet w oparciu o charyzmat otrzymany od Boga. Charyzmat jako dar Boga – musi być w rękach głęboko wierzącego człowieka...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm