logo
Niedziela, 01 października 2023 r.
imieniny:
Teresy, Heloizy, Igora, Remigiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Człowiek - centrum i korona stworzenia
materiał własny
 


Człowiek - centrum i korona stworzenia

Mówimy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Na czym polega owo podobieństwo do Boga?

Odpowiedzi jest wiele. Rzeczą decydującą jest jednak, że dla Pisma Świętego szczególne stanowisko człowieka wynika nie z jego porównania z tym, co od niego niższe - ze światem zwierząt, ale z tym, co wyższe - z porównania z Bogiem. Człowiek jest jedyną istotą ziemską mogącą nawiązać dialog z Bogiem, mogącą Go usłyszeć i dać mu odpowiedź, stworzony jest jako współpracownik Boga, powołany jest do wspólnoty z Nim. W swym zwróceniu się ku Bogu i uznaniu Jego panowania staje się prawdziwie wolny, człowieczy. Sensem i spełnieniem jego istnienia jest oddanie chwały Bogu: człowiek staje się tu głosem całego niemego stworzenia, zajmuje w nim centralne miejsce.

Cała tajemnica człowieka otwiera się dopiero w Jezusie Chrystusie. Jedynie ten, kto poznał Chrystusa, zna też w pełni człowieka. Chrystus jest Obrazem Boga (por. 2 Kor 4, 4), w którym otwiera się nam i w pełni realizuje podobieństwo Boże człowieka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Chciałbym naprawdę uwierzyć, że podczas Mszy chleb i wino są przeistoczone w Cudo i Krew Pana Jezusa. Nie potrafię jednak wierzyć w coś, co zdaje mię się być czymś absurdalnym, niedorzecznym, niegodnym potęgi majestatu Bożego.
 
Fr. Justin
Czy różnorakie formy miłości małżeńskiej (bez użycia środków antykoncepcyjnych) prowadzące do orgazmu a nie zakończone pełnym stosunkiem seksualnym (co uniemożliwia począcie) wedle nauki Kościoła katolickiego są czymś złym - grzechem ?
 
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
Dzisiejsza pop-kultura rozwija się w cywilizacji nazywanej przez niektórych filozofów „cywilizacją guzika”. Wszystko jest poddane naszej woli, każda maszyna ma ten jeden ważny wyłącznik albo sterowana jest za pomocą pilota, który obsługujemy, który stanowi o naszej władzy. Guziko-władcy! Naciskamy guzik i maszyny od razu realizują naszą wolę.
 
 
___________________

 reklama

katolicyzm