logo
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Marii, Napoleona, Stelii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Człowiek - centrum i korona stworzenia
materiał własny
 


Człowiek - centrum i korona stworzenia

Mówimy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Na czym polega owo podobieństwo do Boga?

Odpowiedzi jest wiele. Rzeczą decydującą jest jednak, że dla Pisma Świętego szczególne stanowisko człowieka wynika nie z jego porównania z tym, co od niego niższe - ze światem zwierząt, ale z tym, co wyższe - z porównania z Bogiem. Człowiek jest jedyną istotą ziemską mogącą nawiązać dialog z Bogiem, mogącą Go usłyszeć i dać mu odpowiedź, stworzony jest jako współpracownik Boga, powołany jest do wspólnoty z Nim. W swym zwróceniu się ku Bogu i uznaniu Jego panowania staje się prawdziwie wolny, człowieczy. Sensem i spełnieniem jego istnienia jest oddanie chwały Bogu: człowiek staje się tu głosem całego niemego stworzenia, zajmuje w nim centralne miejsce.

Cała tajemnica człowieka otwiera się dopiero w Jezusie Chrystusie. Jedynie ten, kto poznał Chrystusa, zna też w pełni człowieka. Chrystus jest Obrazem Boga (por. 2 Kor 4, 4), w którym otwiera się nam i w pełni realizuje podobieństwo Boże człowieka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Są tacy, którzy rozpowszechniają przepowiednie pochodzące z rzekomych objawień Matki Bożej. Te przepowiednie są przerażające w swej wymowie. Mówią o rychłym i tragicznym końcu świata oraz o okropnych cierpieniach całych narodów. Czy Kościół oficjalnie wypowiedział się na ten temat?
 
Fr. Justin
Zgodnie ze starą paremią rzymską "Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat", udowodnienie nieważności małżeństwa, popełnienia przestępstwa czy wadliwości aktu administracyjnego, spoczywa na tej stronie, która twierdzi, że zaszły okoliczności stwierdzające wadliwość powyżej przytoczonych zdarzeń. Brak dowodów powoduje, pozostanie jedynie podejrzenia...
 
Krzysztof Maślanka
Kosmologia w dzisiejszym rozumieniu tego słowa narodziła się w pamiętnym dla historii powszechnej roku 1917. Był to rok objawień Matki Bożej w Fatimie oraz brzemiennych w skutki burzliwych wydarzeń w Rosji, które na wiele lat rzuciły tragiczny cień na Europę. Wtedy to Albert Einstein zastosował swoją nową teorię grawitacji, zwaną dość nieszczęśliwie ogólną teorią względności...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm