Chanel Santini Katolik.pl - Człowiek - centrum i korona stworzenia
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Człowiek - centrum i korona stworzenia
materiał własny
 


Człowiek - centrum i korona stworzenia

Mówimy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Na czym polega owo podobieństwo do Boga?

Odpowiedzi jest wiele. Rzeczą decydującą jest jednak, że dla Pisma Świętego szczególne stanowisko człowieka wynika nie z jego porównania z tym, co od niego niższe - ze światem zwierząt, ale z tym, co wyższe - z porównania z Bogiem. Człowiek jest jedyną istotą ziemską mogącą nawiązać dialog z Bogiem, mogącą Go usłyszeć i dać mu odpowiedź, stworzony jest jako współpracownik Boga, powołany jest do wspólnoty z Nim. W swym zwróceniu się ku Bogu i uznaniu Jego panowania staje się prawdziwie wolny, człowieczy. Sensem i spełnieniem jego istnienia jest oddanie chwały Bogu: człowiek staje się tu głosem całego niemego stworzenia, zajmuje w nim centralne miejsce.

Cała tajemnica człowieka otwiera się dopiero w Jezusie Chrystusie. Jedynie ten, kto poznał Chrystusa, zna też w pełni człowieka. Chrystus jest Obrazem Boga (por. 2 Kor 4, 4), w którym otwiera się nam i w pełni realizuje podobieństwo Boże człowieka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Niektórzy wyobrażają sobie piekło jako wielki, czarny loch podziemny, ciemny i pełen dymu. Tam doznaje się straszliwych mak i katowania przez diabły. Wszędzie pali się ogień. Inni natomiast sądzą, ze dusza błąka się gdzieś jak widmo i nigdy nie może zaznać spokoju. Czy to jest piekło?
 
Fr. Justin
Zło fizyczne w inny sposób podlega Opatrzności niż, zło moralne. Zło fizyczne bowiem nie tylko opatrzność dopuszcza, ale postanawia.
 
Jacek Salij OP
Nie jest tak, żeby nasza miłość coś Bogu dodawała albo w czymś Go wzbogacała. Jest odwrotnie: Dopiero wtedy, kiedy Boga kochamy na pierwszym miejscu, możemy osiągnąć doskonałość naszego człowieczeństwa. Dopiero kochając Boga na pierwszym miejscu, możemy prawdziwie kochać wszystkich innych, począwszy od swoich najbliższych.
 
 
___________________
 
 reklama