logo
Piątek, 03 grudnia 2021 r.
imieniny:
Hilarego, Franciszka, Ksawerego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Gabriele Kuby
Harry Potter – dobry czy zły?
Wydawnictwo Polwen
 


Harry Potter – dobry czy zły?
Gabriele Kuby
Wydawnictwo Polwen
144 strony
format 125x195 mm
oprawa miękka
cena 14,90 zł
 
Kup tą książkę

 
Do rąk polskiego czytelnika trafiała książka „Harry Potter – dobry czy zły?” autorstwa Gabriele Kuby - publikacja, którą Benedykt XVI, jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową, określił jako pouczającą i osobiście podziękował za nią autorce.
W liście z 7 marca 2003 roku kardynał Joseph Ratzinger tak pisze do autorki:
Dziękuję bardzo za pouczającą książkę. Dobrze, że wyjaśnia pani sprawę Harry’ego Pottera, ponieważ jest to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło ono w ogóle wyrosnąć”.
Gabriele Kuby pokazuje, że w książkach o Harrym Potterze zło jest stale obecne - z narastającą z tomu na tom intensywnością - a jego obraz bardzo starannie fałszowany. Lektura tych książek powoduje, że znika w świadomości naturalna bariera chroniąca przed magią i innymi praktykami okultystycznymi, zarówno u poszczególnych czytelników, jak i w całym społeczeństwie. Harry Potter — dobry czy zły? jest precyzyjną analizą metod, za pomocą których ten proces się odbywa. Na końcu książki autorka zamieszcza 10 argumentów przeciw Harry’emu Potterowi.
Warto dodać, że obecne wydanie przyjęła autorka ze szczególnym entuzjazmem. Do polskiego wydania napisała bowiem dodatkowy rozdział zatytułowany: „Papież Benedykt XVI ostrzega przez Harrym Potterem”. Książka ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa POLWEN .
 
 ***

Spis treści

Przedmowa
Znaki czasu
Aktorzy – miejsca akcji
1. Główni aktorzy
2. Postacie horroru
3. Miejsca akcji
Tom I: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Metoda
1. Wprowadzanie w trans
2. Poniżanie świata ludzi, gloryfikowanie świata czarownic i czarodziejów
3. Brak transcendentnego wymiaru, odwrócenie boskich symboli
4. Tworzenie strasznych istot z człowieka, zwierzęcia i rośliny
5. Pozorna walka dobra i zła
6. Zniszczenie umiejętności rozróżniania dobra i zła
7. Stopniowe narastanie zła i tego, co wywołuje odrazę
Harry Potter – dobry czy zły?
1. Czy wybrane przykłady kreślą fałszywy obraz?
2. Czy Harry Potter jest nowoczesną baśnią?
3. Czy Harry Potter to dobra literatura?
4. Jaką rzeczywistość ma magia?
5. Jak realne jest zło?
6. Skąd ta fascynacja?
7. Jak rodzice mogą ochronić swoje dzieci?
8. Pod prąd
Tom V: Harry Potter i Zakon Feniksa
Streszczenie
Komentarz
Papież Benedykt XVI ostrzega przed Harrym Potterem.
Czy ma rację? Co myślą fani Harry’ego Pottera?
10 argumentów przeciw Harry’emu Potterowi
 
 
Zobacz także
ks. Tadeusz Mrowiec
Ewangeliczne spotkania uczniów ze zmartwychwstałym Chrystusem naznaczone są pewną tajemnicą. Samo wydarzenie zmartwychwstania nie zostało opisane przez żadną z Ewangelii. Możemy powiedzieć o pewnej dyskrecji poszczególnych opisów, które otwierają przed nami przestrzenie wiary. Spotkania ze zmartwychwstałym Jezusem ukazują z jednej strony zagubienie i nieporadność uczniów, a z drugiej objawiają postać Jezusa jako Pana...
 
Jacek Salij OP
Nie mam wątpliwości co do istnienia szatana, gdyż wyraźnie mówił o nim i działał przeciwko niemu Syn Boży, Jezus Chrystus, w którego wierzę. Podkreślam, że nie tylko mówił o nim, ale również działał przeciwko niemu. Czysto teoretyczne uznanie, że szatan jest kimś realnym, wydaje się bowiem niemal tak samo jałowe, jak zaprzeczanie jego istnieniu.
 
o. Michał Adamski OP
Kilka lat temu przez pewien czas mieszkałem w domu, w którym, jak to dyskretnie opowiadali sobie jego mieszkańcy, straszy. Światło zapalało się i gasło w najmniej oczekiwanym momencie, podłoga skrzypiała, chociaż nikt po niej nie chodził, w nocy można było usłyszeć jęki i stłumione głosy. Jedni mówili: to duchy, drudzy: demon. Inni twierdzili, że dom jest stary; instalacja elektryczna czasy świetności ma już dawno za sobą, rury też nie są pierwszej młodości...
 
___________________
 
 reklama