logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościół nie odrzuca rozwiedzionych
materiał własny
 


Kościół nie odrzuca rozwiedzionych

Moja przyjaciółka jest rozwódką i żyje w cywilnym ślubie z drugim mężczyzną. Jest bardzo szlachetną kobietą, żal mi jej, bowiem stale chodzi smutna i zastraszona, myśląc, że Kościół ją odrzucił.

Kościół nie odrzuca rozwiedzionych i nie uważa ich za ostatecznych wyrzutków. Więcej, pochyla się nad nimi z miłością zatroskanej matki. W sytuacji przyjaciółki Pani sądzi tylko tyle, że jest ona niezgodna z nauką i wolą Pana Jezusa. Zapewne przyjaciółka bardzo by chciała przystąpić do ślubu kościelnego, ale jest to niemożliwe, gdyż jest już związana węzłem sakramentalnym. Stanowisko Kościoła w tym względzie spotyka się z licznymi krytykami. Ale czy można czynić Kościołowi zarzut z tego, że wierzy w Chrystusa Syna Bożego i że Pismo Święte czyta jako słowo Boże, a więc jako normę postępowania dla wierzących w Chrystusa?

Związek, który nie jest prawdziwym małżeństwem, Jezus nazywa bardzo ostro "nierządem": "Każdy kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołośtwo" (Mt 5, 35). Św. Paweł apostoł mówi: "Żona niech nie odchodzi od swego męża. Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony" (1 Kor 7, 10-11).

Być może te słowa bolą, ale lepiej, aby słowo Boże zraniło człowieka, niż szukać mądrości życiowej wbrew Jezusowi. Lepiej uznać, że moja sytuacja życiowa jest niezgodna z wolą Bożą.

Niech przyjaciółka Pani stara się tym bardziej być gorliwa w wierze i w czynieniu dobra, zwłaszcza, że rozwiedzeni nie są wykluczeni z Kościoła. Kościół i wspólnota kościelna winny okazać tym ludziom zatroskaną miłość, skoro jako ochrzczeni mogą i powinni uczestniczyć w życiu Kościoła. Mogą i powinni słuchać słowa Bożego, uczęszczać na Mszę świętą, wytrwale się modlić, współdziałać w akcjach dobroczynnych i na rzecz sprawiedliwości. "Niech Kościół modli się za nich, niech im dodaje odwagi, niech okaże się miłosierną matką, podtrzymując ich w wierze i w nadziei" (Jan Paweł II, Familiaris consortio, 1981).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Od czasu do czasu daje znać o sobie mój praktyczny rozum: Czy faktycznie obecność Jezusa może być ukryta pod prostym znakiem Mszy świętej? Bóg miałby być tak blisko nas? Czy możemy Go tam osobiście spotkać?
 
Elżbieta Szczot
Dla sądów rozwód nie jest wielkim problemem. W ostatnich latach nasila się jednak pytanie: czy Kościół katolicki zmieni swoje dotychczasowe nauczanie odnoszące się do nierozerwalności małżeństwa, a także czy złagodzi skutki prawne w odniesieniu do tych małżonków, którzy rozwiedli się i wstąpili w nowy związek?
 
Fr. Justin
Moja przyjaciółka jest rozwódką i żyje w cywilnym ślubie z drugim mężczyzną. Jest bardzo szlachetną kobietą, żal mi jej, bowiem stale chodzi smutna i zastraszona, myśląc, że Kościół ją odrzucił.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー