logo
Piątek, 25 września 2020 r.
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa, Władysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Mirosław Salwowski
Owoce złego drzewa
Wzrastanie
 


Żyjemy w epoce mass mediów. Gwiazdy estrady, szklanego lub srebrnego ekranu są wzorami do naśladowania dla milionów ludzi. W jakim kierunku mogą iść narody, dla których "aktem kanonizacji" jest gala rozdania Oscarów, albo wyniki oglądalności i sprzedaży?
 
Żywot "wyzwolony" od zasad, nieustanna pogoń za przyjemnościami, rozkoszami, zaszczytami i bogactwami tego świata, jakoś nie dają prawdziwego szczęścia. Za pozą wyluzowanych i niczym nie przejmujących się "ludzi sukcesu", kryje się przerażająca pustka, poczucie bezsensu i braku prawdziwego celu życia. Jakże często ludzie ci kończą swój ziemski żywot zgorzkniali, rozczarowani i rozbici. Gwiazdy pop-kultury często nie dożywały nawet trzydziestki, a ich zgon bynajmniej nie należał do spokojnych. Za pełne grzechu życie przychodziło im płacić samobójczą śmiercią (Magic, Roy Buchanan, Johny Ace, Michael Hutchence, Inge Schwichtenberg, Kurt Cobain, Marilyn Monroe); umierać na AIDS (Rock Hudson, Derek Jarman, Freddy Mercury); ginąć od kul szalonych fanów (John Lennon, Selena, Darrell Abbott); paść ofi arą gangsterskich porachunków (Tupac Shakur), albo zginąć z rąk mężów zazdrosnych o swe uwiedzione żony (Andrzej Zaucha). Umierali wskutek przedawkowania trunków i narkotyków: Ron McKenran zmarł w skutek postępującego zatrucia alkoholem, Bon Scott, po całonocnej pijatyce utopił się w swych wymiotach, podobnie John Bonham. Brian Jones w narkotycznym amoku utopił się w basenie. Sed Vicious umarł po zażyciu dużej dawki heroiny, wcześniej zabił swą przyjaciółkę, Hillel Slovak. Janis Joplin, Elvis Presley, Jimi Hendrix zmarli po zażyciu narkotyków i tabletek oraz wypiciu alkoholu.
 
* * *
 
Podliczono kiedyś średnią wieku 317 zmarłych znanych postaci rock and rolla. Okazało się, iż wynosi ona 39,6 lat, czyli jest niemal dwukrotnie niższa od przeciętnej długości życia Amerykanów. Zsumowano też okoliczności, w których gwiazdy rocka odchodziły z tego świata. W 36 przypadkach było to samobójstwo (czyli prawie 12 procent!), w 40 - narkotyki, 18 - zabójstwo, 9 - alkohol, 4 - AIDS. Innymi częstymi przyczynami śmierci były m.in. atak serca - 41, wypadki samochodowe i motocyklowe - 34, innego rodzaju wypadki - 23.
 
Nie zamierzam pastwić się nad tymi ludźmi, ani rozsądzać ich wiecznego losu. Być może, w końcowych chwilach swego życia - dusząc się w alkoholowych wymiocinach, albo w ostatniej sekundzie dzielącej strzał we własną głowę od zgonu, zdołali wykrzesać ze swego serca zbawienny żal za grzechy. Oby byli teraz w Niebie, ciesząc się łaską nieskończonego Bożego miłosierdzia. Trudno jednak nie zauważyć, że ich tragiczna i smutna śmierć była zwyczajną konsekwencją nieprawego stylu życia, jaki prowadzili. Zło, które posiali wróciło do nich z impetem. Wszechmogący pozwolił im, by sami siebie ukarali. Po prostu wypili do dna kielich niegodziwości, który sami sobie nalali.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Agnieszka Kozak
Wiarygodność i autorytet są budowane przede wszystkim przez to, kim się jest i co się robi. Wielu liderów w Kościele katolickim uzurpuje sobie prawo do mówienia ludziom, co powinni w swoim życiu robić, a czego nie – czyli prawo do kierowania ich życiem, rozwojem, pragnieniami i potrzebami. Kto ich predysponował do mówienia innym, co mają robić? 
 
Agnieszka Kozak
Nie po raz pierwszy św. s. Faustyna Kowalska została wybrana na patronkę Światowych Dni Młodzieży. Po raz pierwszy jednak znalazła się w gronie tak kameralnym - tylko ona i Jan Paweł II. Co ta niezwykła święta ma do powiedzenia młodym uczestnikom ŚDM 2016? I czy niesione przez nią przesłanie Bożego Miłosierdzia pozostaje dzisiaj czymś aktualnym? 
 
o. Rafał Skibiński OP
Jeśli mówimy, że małżonkowie jako rodzice są współpracownikami Boga Stwórcy w poczęciu i zrodzeniu nowego człowieka, to sformułowaniem tym nie wskazujemy tylko na prawa biologii, ale na to, że w ludzkim rodzicielstwie sam Bóg jest obecny - obecny w inny jeszcze sposób niż to ma miejsce w każdym innym rodzeniu w świecie widzialnym, "na ziemi"...
 
 
___________________
 
 reklama