logo
Niedziela, 28 lutego 2021 r.
imieniny:
Ludomira, Makarego, Wiliany, Romana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pochwała jest zachętą do wysiłku
materiał własny
 


Pochwała jest zachętą do wysiłku

Nasz syn żyje w ustawicznym strachu przed ojcem, który nie ominie żadnej okazji, aby chłopca zbesztać, wytknąć jego wady i obwinić go za byle co. A syn naprawdę się stara, jak może. Czy z ciągłego łajania mogą wyniknąć dobre skutki? Czy w ten sposób wychowuje się dziecko? Chciałabym, żeby mąż usłyszał Ojca odpowiedź.

Jest to fatalna metoda. Naczelna zasada głosi, że dobro należy czynić, zła należy unikać. Często sami sobie i sobie wzajemnie powiększamy trud życia, w którym tyle ciężaru z ludzkiej winy. Dziecko uczy się na błędach. Trzeba tylko mieć wielką cierpliwość i wyrozumiałość, szacunek i miłość. Trzeba też umiejętnie je pochwalić. Pochwała jest nagrodą i zachętą do dalszych wysiłków. Tak rzadko nas się chwali.

W obliczu czyjegoś zła dobrze jest nie zapominać o naszej nieszczęsnej ogólnoludzkiej wspólnocie w grzechu pierworodnym. Wprawdzie wolno i trzeba potępiać zło, ale jednocześnie warto zdać sobie sprawę z tego, że samemu można być śmiertelnie chorym. Starsi postępują nieraz wobec dzieci, jakby sami byli bezgrzeszni. Ojciec nie może być tyranem dla swego dziecka, ale opiekunem, doradcą i najlepszym przyjacielem.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Kobiety broniące prawa do usuwania ciąży twierdzą, że ciało jest ich własnością. Mogą więc robić z nim, co się im żywnie podoba. Czy rzeczywiście maja takie prawo? Czy mogą się rządzić jak szara gęś w tak wielkich sprawach?
 
Fr. Justin
Dla mnie takie wyrażenie, jak: "pogarda dla świata", "mieć w pogardzie naturalne skłonności", są czymś wstrętnym, przeciwko nim buntuje się moja natura. Czy chrześcijaństwo zaleca taką pogardę?
 
Fr. Justin
Św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: "Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głowa Kościoła" (Ef 5, 21-23). Czy Apostoł narodów nie jest w tym oświadczeniu nastawiony tendencyjnie do kobiet?
 
 
___________________
 
 reklama