logo
Poniedziałek, 17 stycznia 2022 r.
imieniny:
Antoniego, Henryki, Mariana, Rościsława  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pochwała jest zachętą do wysiłku
materiał własny
 


Pochwała jest zachętą do wysiłku

Nasz syn żyje w ustawicznym strachu przed ojcem, który nie ominie żadnej okazji, aby chłopca zbesztać, wytknąć jego wady i obwinić go za byle co. A syn naprawdę się stara, jak może. Czy z ciągłego łajania mogą wyniknąć dobre skutki? Czy w ten sposób wychowuje się dziecko? Chciałabym, żeby mąż usłyszał Ojca odpowiedź.

Jest to fatalna metoda. Naczelna zasada głosi, że dobro należy czynić, zła należy unikać. Często sami sobie i sobie wzajemnie powiększamy trud życia, w którym tyle ciężaru z ludzkiej winy. Dziecko uczy się na błędach. Trzeba tylko mieć wielką cierpliwość i wyrozumiałość, szacunek i miłość. Trzeba też umiejętnie je pochwalić. Pochwała jest nagrodą i zachętą do dalszych wysiłków. Tak rzadko nas się chwali.

W obliczu czyjegoś zła dobrze jest nie zapominać o naszej nieszczęsnej ogólnoludzkiej wspólnocie w grzechu pierworodnym. Wprawdzie wolno i trzeba potępiać zło, ale jednocześnie warto zdać sobie sprawę z tego, że samemu można być śmiertelnie chorym. Starsi postępują nieraz wobec dzieci, jakby sami byli bezgrzeszni. Ojciec nie może być tyranem dla swego dziecka, ale opiekunem, doradcą i najlepszym przyjacielem.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Narzeczony namawia mnie, byśmy żyli bez ślubu kościelnego. Jestem katoliczką praktykującą i boję się, że taki dziki związek mógłby być oparty wyłącznie na egoizmie i zmysłach. Gdy się znudzi, wystarczy, że małżonek dmuchnie w ten związek jak w bańkę mydlaną i się rozpryśnie.
 
Fr. Justin
Jak Ojciec wyobraża sobie koniec świata?
 
Leszek Galarowicz
Życie pisze nam nieraz zupełnie zaskakujące scenariusze. Kilka lat temu do głowy by mi nie przyszło, że jako młody tata wcielę się w rolę opiekunki. Nie zadecydowały o tym ani moje lenistwo, ani fakt, że chciałem na własnej skórze sprawdzić, jak wyglądają uroki samodzielnego zajmowania się małym dzieckiem. Zadecydował przypadek...
 
 
___________________
 
 reklama