logo
Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Bianki, Borysa, Wawrzyńca – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Podoba się Bogu, mnie czyni szczęśliwym
Droga
 
fot. Jakob Owens | Unsplash (cc)


Uwielbienie wyrażamy podczas adoracji, modlitwy we wspólnocie, w śpiewie i wobec piękna Boga odkrywanego w ludziach i w świecie. Uwielbienie może trwać nawet wtedy, gdy czas przeznaczony na modlitwę się skończy, gdy wracamy do zajęć, które wówczas zaczynają napełniać się Bogiem.

 

Uwielbienie

 

Tylko Pan Bóg jest godzien uwielbienia. To po prostu zachwyt spowodowany tym, że On istnieje, to radość wywołana Jego Obecnością wszędzie: i w świecie, i we mnie, i w Królestwie Jego obietnic. Formy uwielbienia to śpiew, uśmiech, proste wpatrywanie się albo trwanie z przymkniętymi oczami ze świadomością tej Wspaniałej Obecności.

 

Uwielbienie wyrażamy podczas adoracji, modlitwy we wspólnocie, w śpiewie i wobec piękna Boga odkrywanego w ludziach i w świecie. Uwielbienie może trwać nawet wtedy, gdy czas przeznaczony na modlitwę się skończy, gdy wracamy do zajęć, które wówczas zaczynają napełniać się Bogiem.

 

Zmaganie

 

Tak wiele mam pytań, rodzi się pokusa buntu i odrzucenia Bożej Miłości, bo wydaje się, że wtedy życie stanie się łatwiejsze. Czytam wówczas opis walki Jakuba z aniołem (Bogiem?) z Księgi Rodzaju, czytam wówczas dzieła błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty albo wypowiedzi innych świętych, którzy przeżywali podobne trudności. Wiem (z wiary), że sprzeczności w świecie, niewierności ludzi postawionych na świeczniku, powodzenie życiowe oszustów i bandytów zawsze będą wywoływały bunt, będą rodziły trudne pytania. Ale ta sama wiara podpowiada, że w Bogu znajdę albo odpowiedź, albo siłę, albo przytulenie…

 

Poszukiwanie i porządkowanie

 

Poszukiwanie spokojne albo gorączkowe, zakończone sukcesem, albo – częściej – stawianiem wciąż nowych pytań…

 

Aby do Niego wracać, aby nie zacząć szukać gdzie indziej.

 

Samo wypowiedzenie pytań i wątpliwości przed Panem Bogiem porządkuje mój świat, sam fakt rozmowy już jest aktem wiary, która wprowadza ład. A gdzie szukać? W Objawieniu, czyli w Biblii i nauczaniu Kościoła, w dawnych i nowych dziełach, w opisach życia ludzi, którym poszukiwanie się udało…

 

A porządkowanie? To konieczny proces we wzrastaniu. To przywracanie właściwej hierarchii wartości, to przygotowanie do spowiedzi, to wyciąganie mądrych wniosków z dawnych błędów i planowanie rozwoju na przyszłość. Byle przed Panem Bogiem, byle On był celem poszukiwania poszczególnych dróg… No i aby nie tylko gadać, ale też wypatrywać i nasłuchiwać: Boga i ludzi, których – być może – On stawia na naszej drodze.

 

Spotkanie i odpoczynek

 

Słuchanie albo milczenie, zanurzenie się albo „skakanie” wokół Pana Boga w radosnych pląsach ze śpiewem…

 

Ile można zyskać siły, gdy rozpoczynamy dzień z Panem Bogiem, a zwłaszcza przez udział we Mszy Świętej, ile można wyprosić łask dla osób spotykanych na ścieżkach codzienności, gdy idąc do kogoś czy do pracy, pamiętamy, że nie idziemy sami.

 

Jak ważne jest to spotkanie, gdy rozpoczynamy coś nowego, gdy musimy niebawem podjąć ważną decyzję, gdy potrzebna jest odwaga albo cierpliwość. Jaką cierpliwość ma Pan Bóg wobec nas, jak spokojnie i wytrwale naucza….

 

Uczenie się

 

Nigdzie nie znajdę lepszego wzoru zachowań niż w Panu Jezusie, który zachęca, by Go naśladować. Na pewno też nie będę wiedział, jak On myślał, co mówił i jak się zachowywał wobec ludzi, jeśli nie będę się wpatrywał. W Niego i w tych, którzy Mu zaufali, nie tylko w czasach opisanych w Ewangelii – bo po to papieże stawiają nam za przykład ludzi, których życie jest ilustracją Miłości Boga.

 

Lektura Biblii, prześwietlanie moich życiowych sytuacji Bożym światłem i czytanie o świętych to konieczna nauka do życia, które się Bogu podoba, a mnie czyni szczęśliwym.

 

ks. Zbigniew Kapłański
Droga 18/2016

 
Zobacz także
Krzysztof Osuch SJ
Zapewne wszyscy mamy takie pragnienie, aby za każdym razem móc w Słowie Bożym usłyszeć dobrą i radosną nowinę. Ale czy każde czytane Słowo Boże może być odebrane jako taka nowina: dobra i radosna? Myślę, że tak. Także wtedy, gdy to Słowo porusza tematy trudne, gdy napomina i przestrzega. Jednak na ogół trzeba się potrudzić, by w każdym Słowie Bożym odsłoniła się nam Jego ewangelijność. Z pomocą zawsze przychodzi Duch Święty. 
 
ks. Józef Pierzchalski
Jaki winien być i jak ma wyglądać kapłan jutra, by mógł sprostać w jakiejś mierze swemu powołaniu. Już dzisiaj mu nie wolno, a jutro w znacznie jeszcze większej mierze nie będzie mu wolno być jedynie funkcjonariuszem instytucji religijnej, która dzięki swej potędze zdobywa dla siebie znaczenie w świecie. Nie będzie mógł legitymować się Kościołem. Będzie musiał o Kościele świadczyć. Nie będzie też mógł z racji swego kapłaństwa rościć sobie prawa do jakichkolwiek przywilejów społecznych. 
 
Jadwiga Knie-Górna
Bezpłodność kojarzy się z problemem braku potomstwa, ale duchowo jest to problem bardzo obszerny. Tkwi w nim pytanie o owocność naszego życia. Jest to jeden z czynników pozornie niezwiązanych z płodnością biologiczną małżeństwa, jednak jest to pewien przejaw współczesnej kultury, w której człowiek nie wierzy, że jego życie ma jakiś głębszy sens...

Z ojcem Mirosławem Pilśniakiem OP, doradcą ruchu formacji dialogu małżeńskiego Spotkania Małżeńskie, członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych w Warszawie oraz prezesem fundacji Sto Pociech rozmawia Jadwiga Knie-Górna
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー