logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Podoba się Bogu, mnie czyni szczęśliwym
Droga
 
fot. Jakob Owens | Unsplash (cc)


Uwielbienie wyrażamy podczas adoracji, modlitwy we wspólnocie, w śpiewie i wobec piękna Boga odkrywanego w ludziach i w świecie. Uwielbienie może trwać nawet wtedy, gdy czas przeznaczony na modlitwę się skończy, gdy wracamy do zajęć, które wówczas zaczynają napełniać się Bogiem.

 

Uwielbienie

 

Tylko Pan Bóg jest godzien uwielbienia. To po prostu zachwyt spowodowany tym, że On istnieje, to radość wywołana Jego Obecnością wszędzie: i w świecie, i we mnie, i w Królestwie Jego obietnic. Formy uwielbienia to śpiew, uśmiech, proste wpatrywanie się albo trwanie z przymkniętymi oczami ze świadomością tej Wspaniałej Obecności.

 

Uwielbienie wyrażamy podczas adoracji, modlitwy we wspólnocie, w śpiewie i wobec piękna Boga odkrywanego w ludziach i w świecie. Uwielbienie może trwać nawet wtedy, gdy czas przeznaczony na modlitwę się skończy, gdy wracamy do zajęć, które wówczas zaczynają napełniać się Bogiem.

 

Zmaganie

 

Tak wiele mam pytań, rodzi się pokusa buntu i odrzucenia Bożej Miłości, bo wydaje się, że wtedy życie stanie się łatwiejsze. Czytam wówczas opis walki Jakuba z aniołem (Bogiem?) z Księgi Rodzaju, czytam wówczas dzieła błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty albo wypowiedzi innych świętych, którzy przeżywali podobne trudności. Wiem (z wiary), że sprzeczności w świecie, niewierności ludzi postawionych na świeczniku, powodzenie życiowe oszustów i bandytów zawsze będą wywoływały bunt, będą rodziły trudne pytania. Ale ta sama wiara podpowiada, że w Bogu znajdę albo odpowiedź, albo siłę, albo przytulenie…

 

Poszukiwanie i porządkowanie

 

Poszukiwanie spokojne albo gorączkowe, zakończone sukcesem, albo – częściej – stawianiem wciąż nowych pytań…

 

Aby do Niego wracać, aby nie zacząć szukać gdzie indziej.

 

Samo wypowiedzenie pytań i wątpliwości przed Panem Bogiem porządkuje mój świat, sam fakt rozmowy już jest aktem wiary, która wprowadza ład. A gdzie szukać? W Objawieniu, czyli w Biblii i nauczaniu Kościoła, w dawnych i nowych dziełach, w opisach życia ludzi, którym poszukiwanie się udało…

 

A porządkowanie? To konieczny proces we wzrastaniu. To przywracanie właściwej hierarchii wartości, to przygotowanie do spowiedzi, to wyciąganie mądrych wniosków z dawnych błędów i planowanie rozwoju na przyszłość. Byle przed Panem Bogiem, byle On był celem poszukiwania poszczególnych dróg… No i aby nie tylko gadać, ale też wypatrywać i nasłuchiwać: Boga i ludzi, których – być może – On stawia na naszej drodze.

 

Spotkanie i odpoczynek

 

Słuchanie albo milczenie, zanurzenie się albo „skakanie” wokół Pana Boga w radosnych pląsach ze śpiewem…

 

Ile można zyskać siły, gdy rozpoczynamy dzień z Panem Bogiem, a zwłaszcza przez udział we Mszy Świętej, ile można wyprosić łask dla osób spotykanych na ścieżkach codzienności, gdy idąc do kogoś czy do pracy, pamiętamy, że nie idziemy sami.

 

Jak ważne jest to spotkanie, gdy rozpoczynamy coś nowego, gdy musimy niebawem podjąć ważną decyzję, gdy potrzebna jest odwaga albo cierpliwość. Jaką cierpliwość ma Pan Bóg wobec nas, jak spokojnie i wytrwale naucza….

 

Uczenie się

 

Nigdzie nie znajdę lepszego wzoru zachowań niż w Panu Jezusie, który zachęca, by Go naśladować. Na pewno też nie będę wiedział, jak On myślał, co mówił i jak się zachowywał wobec ludzi, jeśli nie będę się wpatrywał. W Niego i w tych, którzy Mu zaufali, nie tylko w czasach opisanych w Ewangelii – bo po to papieże stawiają nam za przykład ludzi, których życie jest ilustracją Miłości Boga.

 

Lektura Biblii, prześwietlanie moich życiowych sytuacji Bożym światłem i czytanie o świętych to konieczna nauka do życia, które się Bogu podoba, a mnie czyni szczęśliwym.

 

ks. Zbigniew Kapłański
Droga 18/2016

 
Zobacz także
dr Teresa Kowalczyk
Czy można wiarę wyznać tańcem? Już samo zestawienie tych pojęć: wiara i taniec może budzić, przynajmniej u niektórych, pewne kontrowersje albo zostać uznane za próbę prowokacji. Bo pytanie co taniec może mieć wspólnego z wiarą, duchowością, religijnością spotkać się może natychmiast z odpowiedzią, że przecież taniec jest wyrazem przyjemności i energii życiowej, a duchowość jest pojęciem zakładającym ascetyczność, oszczędność gestów i wyciszenie...
 
o. Wojciech Jędrzejewski OP
Wiara jest przede wszystkim zgodą na przyjęcie Boga, pozwoleniem, aby to On był moim Panem. Uległość wiary jest zwykle łatwiejsza w pierwszym jej etapie dla kobiet niż mężczyzn. Ci drudzy szukają racjonalnego uzasadnienia dla takiego wyboru, podczas gdy kobieta nie potrzebuje rozumieć, aby zdobyć się na ofiarowanie własnego życia wybierającemu Bogu. W wierze nie ma mowy o próbie zapanowania nad Bogiem, ogarnięcia Go swoim rozumem.
 
Remigiusz Recław SJ
Zbroja, jaką mamy przywdziać jako chrześcijanie w obozie Chrystusa, i taktyka walki jest dla każdego z nas indywidualna. Wszyscy zaś jesteśmy zaproszeni do słuchania Słowa Bożego – przy czym ono w sercu każdego z nas pracuje inaczej. I ta „inność” staje się zbroją. Chrześcijanie nie są ludźmi identycznymi...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS