logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Tomasz Jelonek
Rodzina i społeczeństwo
Wydawnictwo Salwator
 


Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2010
ISBN: 987-83-7580-150-7
Format: 145x205
Stron: 288
Rodzaj okładki: miękka 
 

Kup tą książkę

 

Zawarcie sakramentu małżeństwa

Zwyczajnie małżeństwo należy zawierać podczas Mszy świętej, po odczytaniu ewangelii i po homilii, a przed modlitwą wiernych (Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium, 78).

Katolicy stają się małżeństwem, gdy wyznają swoją zgodę wobec katolickiego kapłana. Ich tak jest zawarciem kontraktu i przyjęciem sakramentu. Jest to ważny moment, wymagający przygotowania i świadomego przyjęcia Bożego powołania. Zgodę małżeńską wyrażają małżonkowie słowami przysięgi, ślubując miłość, wierność, uczciwość małżeńską i dozgonną trwałość związku.

Symbolem zawartego małżeństwa są obrączki, które małżonkowie nakładają sobie na palce. Ten znak miłości i wierności jak ogniwo łańcucha ma wspierać trwałość małżeńskiego węzła.

Cały obrzęd ma wymiar religijny, jest bowiem obrzędem sakramentalnym. Wprowadza on małżonków w nowy związek wzajemny i w nowy związek z Bogiem. Nie jest to więc tylko zewnętrzna ceremonia, ale pełne nadprzyrodzonej treści spotkanie z Bogiem. Trzeba zatem na zakończenie rozważań o małżeństwie jako sakramencie powiedzieć o różnicy między nim a kontraktem cywilnym.

Społeczność państwowa ma prawo wiedzieć o zawartym małżeństwie. Małżeństwo bowiem nie jest prywatną sprawą małżonków, ma ono także wymiar społeczny i ma konsekwencje prawne, które muszą być przez państwo zagwarantowane. Tam, gdzie państwo nie respektuje procedury religijnej, istnieje zatem obowiązek rejestracji związku małżeńskiego wobec urzędnika państwowego. Dla ochrzczonych taka rejestracja jest tylko źródłem skutków prawnopaństwowych, nie stanowi ona ważnego zawarcia związku małżeńskiego. Z punktu widzenia Kościoła związek tylko cywilnie zarejestrowany nie jest prawdziwym, legalnym związkiem, jest więc zwykłym konkubinatem.

Poznawszy istotę i skutki sakramentu małżeństwa, widząc w nim spotkanie ze zbawiającym Chrystusem i podjęcie Bożego powołania, musimy przyznać, że nadanie współżyciu dwojga ochrzczonych, a więc należących do Chrystusa, tylko skutków prawnopaństwowych, jest pozbawieniem ich najważniejszych wartości. Nie odpowiada to więc ich chrześcijańskiej godności.

Chcąc odpowiedzieć chrześcijańskiej godności, ochrzczeni muszą przynieść swą miłość i zgodę na małżeńskie pożycie przed Chrystusowy ołtarz. I nic tu nie pomoże cała obrzędowość, jaką wprowadzono w urzędach stanu cywilnego. Nie chodzi bowiem o obrzęd, ale o rzeczywistość, która zawiera się w obrzędowym znaku. Tylko sakramentalny znak jest skutecznym znakiem łaski, jest znakiem, który coś zawiera, który odpowiada głębszej rzeczywistości i tę rzeczywistość, mocą ustanowienia przez Chrystusa, sprawia. Obrzęd cywilny jest tylko zewnętrzną ozdobą.


Zobacz także
ks. Wojciech Przybylski

Święta Rodzina pokazuje, że orientacja na Boga jest gwarantem życia dobrego i udanego. „Religia nasza nie jest ubraniem, które zamykamy w walizce, aby pokazać się w nim wtedy, kiedy nam pasuje. Wiara musi być ubraniem codziennym, na każdą godzinę naszych czynów i myśli” – pisał G. Maffei. Wiara i zażyła więź z Bogiem były dla Rodziny z Nazaretu życiowym kompasem. 

 
Gennaro Preziuso
Czas po Wielkim Tygodniu Ojciec Pio spędzał na nieustannej modlitwie. Posłuszny przełożonym, z uwagi na swoje słabe zdrowie wstawał nieco później niż cała wspólnota. Po Mszy Świętej, do której się długo przygotowywał, i po niekończącym się dziękczynieniu, spowiadał, odmawiał nieszpory...
 
Weronika Stachura
Nie sposób oprzeć się pokusie poznania przyszłości. Choćby miało to być przysłowiowe uchylenie zaledwie rąbka tajemnicy nieznanego jutra. Tym bardziej że nadarza się ku temu nie lada okazja – andrzejki. Czy jednak warto zaprzątać sobie głowę ludowymi przesądami? Czy odpowiedzi warto poszukać gdzie indziej?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS