logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Tabernakulum
materiał własny
 


Tabernakulum

Trudno nam zrozumieć, dlaczego usuwa się tabernakulum z głównego ołtarza w inne miejsce, mimo sprzeciwu wiernych?

Najbardziej uderzającą osobliwością świątyni katolickiej jest "wieczna lampka", paląca się dzień i noc w pobliżu znajdującej się na poczesnym miejscu szafki - tabernakulum. Katolik przy wchodzeniu i wychodzeniu z kościoła przestrzega zwyczaju nabożnego zginania kolana przez tabernakulum. Tu przechowuje się pozostałe po Mszy świętej konsekrowane Hostie (które stały się Ciałem Chrystusa), aby móc o każdej porze zanieść je chorym, a także oddawać cześć. Przechowuje się tam też jedną dużą Hostię, aby ją wystawić w monstrancji podczas uroczystych nabożeństw.

Przed tabernakulum chętnie spędzają na klęczkach całe godziny pogrążeni w cichej modlitwie wierni, ponieważ czują się tu szczególnie blisko Chrystusa, który "rozbił swój namiot wśród nas". Obecne prawo kanoniczne zarządza, by tabernakulum "było umieszczone w odznaczającej się, widocznej, stosownie przyozdobionej i odpowiedniej do modlitwy części kościoła lub kaplicy''. Nie musi więc znajdować się ono w głównym ołtarzu, ale w "odpowiedniej do modlitwy części kościoła", np. w bocznej kaplicy. Dziś główny akcent spoczywa na sprawowaniu Uczty eucharystycznej i przyjmowaniu Komunii świętej. Msza święta jest największym uwielbieniem sakramentu Ołtarza.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Ludzie niewierzący z wielką zaciekłością walczą, by modlitwa nie została wprowadzona do szkół publicznych. Widzę w tym pewną niekonsekwencje, gdyż jednocześnie zgadzają: się na to, aby Biblia była omawiana na lekcjach literatury.
 
Fr. Justin
Kiedy można przyjąć Komunie pod dwiema postaciami
 
ks. Tomasz Opaliński

Dni Triduum Paschalnego, począwszy od Wielkiego Czwartku, traktujemy raczej jako dni „przygotowania” do świąt: trzeba przecież wszystko posprzątać, nagotować, napiec, pomalować jajka, żeby były gotowe na wielkanocny stół. Tymczasem… kiedy my zaczynamy „świętować”, to święty czas, w którym w liturgii dzieje się to, co najważniejsze, właśnie zbliża się już do końca…

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS