logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?
Wydawnictwo Salwator
 


Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?

 
16 grudnia
 
Ile Bożych Narodzeń?
 
Przystąpmy do rozmowy, zaczynając od podstawowego stwierdzenia. Nie istnieje tylko jedno Boże Narodzenie.
Istnieje Boże Narodzenie handlowe, które narzuca reguły, prawie zależność od konsumpcyjnego rytuału. Tak zwana banalna, krzykliwa „operacja Boże Narodzenie” wielkich sklepów handlowych.
 
Istnieje Boże Narodzenie emocjonalne, charakteryzujące się sentymentalizmem, tęsknotą poetycką i infantylizmem, z delikatną patyną dobroci, zachowań przekalkulowanych szczodrością, wątłymi uczuciami miłości, tolerancją, altruizmem. Dlatego wielu zadowala się wdychaniem „bożonarodzeniowej atmosfery”.
 
Atmosfery, która rozwiewa się następnego dnia, będącej jak prowizoryczna otoczka, która zostaje zerwana bez żalu w powrotnej drodze do normalności. „Droga ma swoje surowe wymagania...” „Trzeba mieć świadomość rzeczywistości...” „Nie można przecież ciągle żyć poezją...”
 
Jest także Boże Narodzenie o zabarwieniu snobistycznym, ostentacyjnie antykonformistyczne, wypełnione podróżami, pobytami w egzotycznych miejscach, hołdujące nowemu sloganowi: „...Najdalej jak to możliwe od twojej rodziny”. Boże Narodzenie wyróżniające, podkreślające urok odmiennego zachowania, które głosi: Boże Narodzenie nas nie dotyczy. Jest tylko okazją do wyjazdów. Bardziej niż strony Ewangelii interesują nas oferty biur podróży.
 
Istnieje nawet Boże Narodzenie intelektualistów, wyjaśniających pierwotne pochodzenie chrześcijańskiego święta, które podstępnie zajmuje miejsce właściwych celebracji Natalis (solis) invicti, skłaniając się ku przesileniu zimowemu. Rozważa się znaczenie określenia katalyma, jakim posłużył się św. Łukasz: zajazd czy pokój drugiej kategorii, kwatera z konieczności, schronienie? Przedstawiają socjologiczne analizy dotyczące różnych kultur i tradycji, bardzo mądre szczegółowe analizy dotyczące różnych aspektów religijności ludowej.
 
Istnieje też Boże Narodzenie folklorystyczne, przeżywane pod znakiem powierzchowności, rozproszenia, kolektywnego oszołomienia. Zachowanie podobne do pogańskiego „przywłaszczenia sobie” święta.

Zobacz także
ks. Bartłomiej Król SDS
Schopenhauer był przekonany, że właściwe rozumienie jego myśli rozpocznie swą historię dopiero po jego śmierci. Dlatego też zabronił komukolwiek nawet zmian interpunkcyjnych w jego pismach. Poniekąd miał rację, gdyż zainteresowanie jego filozofią stale rośnie, choć w małym stopniu dotyczy to kadry uniwersyteckiej. W latach 1887–1929 poświęcono mu 112 rozpraw doktorskich. Jest popularny u poetów, literatów, muzyków...
 
ks. Tomasz Jaklewicz
Pokuta. Jest mozolnym odrywaniem się od zła i zwracaniem ku Bogu. Zaczyna się od uznania własnej winy i odkrycia Bożego miłosierdzia. Jest leczeniem serca. Praktycznie trwa całe życie, bo niestety wciąż upadamy. Wielki Post przypomina nam, jak bardzo jej potrzebujemy.
 
ks. Mirosław Tykfer

Bóg się objawił. Oświetlił drogę, jaką możemy w życiu pójść. Ciemności nas jednak nie opuszczają. Zmagają się nieustannie ze światłem. Bo to przenikanie się nocy i dnia ma swój głęboki sens. Przyznawanie się do pytań o sens życia nie jest też jego zdaniem brakiem wiary. Nawet jeśli na zewnątrz wyglądamy na życiowych zwycięzców i wręcz głupio przy innych narzekać.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS