logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anna Ewa Guzik
Historia Kościoła w pigułce
Wydawnictwo M
 


ISBN 83-7221-947-8
Format 130/200 mm;
stron 160;
Wydawnictwo M - 2003 r.
Cena 14,50 PLN

 
W książce tej autorka proponuje wędrówkę po kartach historii naszego Kościoła. Pozwoli ona dostrzec piękno i bogactwo rzeczywistości, jaką pozostawił nam Chrystus, a także umożliwi zrozumienie tych momentów, w których dochodziła do głosu słabość człowieka. Niniejszych dwadzieścia szkiców to zaproszenie do pogłębienia tematu, punkt zaczepienia, od którego można zacząć analizę historii Kościoła. ta forma pozwala na wplecenie w nią nuty refleksji, zamyślenia nad opisywanym zdarzeniem. Nie zmusza jedynie do przedstawienia suchych historycznych faktów, ale daje możliwość podjęcia próby ich oceny, zastanowienia się nad nimi, umieszczenia ich w określonym kontekście.
 
Spis treści
 
Wprowadzenie
Czas męczenników
Wspólnota serc (życie chrześcijańskie w II-III w.)
Konflikt obrazoburczy
Europa ochrzczona
Wielki rozłam - 1054 r.
Obrona Grobu Zbawiciela
Ubóstwo, kaznodziejstwo, kontemplacja - zakony żebracze
Inicjator reformacji
Sobór Trydencki i jego następstwa
Armia Pana
Idąc na cały świat, cz. I - Ameryka
Idąc na cały świat, cz. II - Daleki Wschód
Barokowe perły Rzymu
Wiek rozumu
Kościół wobec "rzeczy nowych"
"Mała droga" do Boga
Wojenna mozaika
Znaki czasu - soborowi papieże
II Sobór Watykański i jego następstwa
"Piotr jest tutaj" - archeologia na Watykanie
 
Zobacz także
Michał Wojciechowski
W teologii, w podręcznikach i wykładach, słowo „dogmat” jest używane zgodnie z jego właściwym znaczeniem. Zazwyczaj jednak unika się go publicznie, mówiąc o prawdach wiary czy o nauce Kościoła. Na co dzień „dogmat” oznacza bowiem opinię przyjętą na ślepo. Osoba „dogmatyczna” to taka, która odmawia dyskusji i lekceważy cudze opinie, a nawet fakty. 
 
Michał Wojciechowski
Byli zbieraniną morderców, łupieżców i okrutników Nie mieli litości dla nieprzyjaciół, ani dla siebie samych. Jeszcze sto lat po tym, jak zniknęli z areny dziejów, w wielu regionach Europy matki straszyły dzieci ich imieniem. Powszechnie lękano się ich, sarkano na ich bezwzględność i chciwość - ale i podziwiano. Podczas wojen w obronie Rzeczypospolitej i Kościoła ich nieulękłe hufce rzucano do najbardziej straceńczych misji...
 
Agnieszka Huf
Ola rysuje trójkąt. Przy kątach u podstawy pisze „mąż” i „żona”, przy wierzchołku – „Bóg”. „Spójrz – mówi – im małżonkowie są bliżej Boga, tym są bliżej siebie”. Dlatego w Domowym Kościele formacja przewiduje zarówno modlitwę osobistą, jak i rodzinną. Ważne miejsce zajmuje także comiesięczny dialog małżeński – czas, kiedy zasiada się w Bożej obecności, aby porozmawiać o sprawach ważnych dla rodziny. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS