logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anselm Grün
I co tu zrobić? Poradnik dla zmagających się z codziennością
Wydawnictwo Jedność
 


Wydawca: Jedność
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7442-832-3
Format: 140 x 210
Stron: 256
Rodzaj okładki: twarda

 
Kup tą książkę

 

Co prawda kocham swoją matkę, lecz czasami cierpię z powodu miłości, jaką mi okazuje. Mama szuka u mnie miłości, której sama nigdy nie doświadczyła od własnej matki, i przekracza przy tym często granice, na przykład wtrącając się w moje życie lub opowiadając bez przerwy swoim znajomych o mnie i o moich rzekomych sukcesach.

Jak wyznaczać granice, nikogo przy tym nie raniąc?

Nie jest Pani w stanie zmienić swojej matki i jednocześnie tylko Pani może określić granicę. Jeśli matka wtrąca się w Pani życie, może Pani określić, co chce jej Pani opowiedzieć, a czego nie. Gdy matka udziela rad, proszę się nie złościć i wysłuchać ich, lecz niech nie robi to na Pani wrażenia. Najlepiej po prostu ignorować te rady. Nie ma sensu o tym dyskutować. Proszę wysłuchiwać pragnień matki, lecz następnie wsłuchać się w swoje serce i powiedzieć sobie jasno: nie, nie chcę tego albo nie mogę tego zrobić. Dobrym przykładem Pani relacji z matką byłby taki obraz: wyobraża sobie Pani, że idzie do teatru, przygląda się Pani, lecz nie gra. Przygląda się Pani, jaką sztukę odgrywa Pani matka. Nie ocenia Pani tej sztuki, lecz stara się ją zrozumieć jako widz. Nie gra Pani w niej. Nie pozwala się Pani wciągnąć, chroni własną granicę pomiędzy sceną, na której gra matka, a Panią, siedzącą na widowni. Wówczas kontakty z matką będą dla Pani łatwiejsze. Nie będzie Pani ulegała presji, by reagować na każde pouczające słowo matki.

Jeżeli matka opowiada wśród znajomych o Pani i Pani sukcesach, to nie można tego raczej zmienić. Matka jest po prostu z Pani dumna i potrzebuje tego. Gdy jest Pani obecna przy tego rodzaju rozmowach, może Pani powstrzymać mamę i powiedzieć jej, że sobie nie życzy, by opowiadała o Pani. Jednak kiedy mówi o Pani w innych sytuacjach, proszę to potraktować z humorem. To też jest oznaka, że mama jest dumna z Pani i Panią kocha. Proszę to potraktować jako wyraz jej miłości.


Zobacz także
ks. Zbigniew Kapłański
Bardzo lubię lekcje o Duchu Świętym, lubię trzecią tajemnicę chwalebną Różańca, bo pozwala na nowo zachwycić się Bożą Obecnością. Według mojego przekonania Duch Święty jest teraz „najbardziej widoczny”. Jezus zapewniał: „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie” (J 14, 16–17).
 
Fr. Justin
Stanowczo odrzucam naukę Kościoła o zapobieganiu ciąży. Dziwię się, że papież jest tak zacofany w tej sprawie, chociaż miliony małżeństw odrzucają wtrącanie się duchowieństwa w sprawy intymne sypialń małżeńskich. Kościół musiałby ekskomunikować wszystkie małżeństwa katolickie, które nie mają dzieci co dziewięć miesięcy.
 
Wioletta Masiuda

Okres Wielkiego Postu jest czasem wzmozonej pracy nad naszymi wadami i slabosciami, nad budowaniem w nas glebokiej wiezi z Bogiem, rozbudzaniem milosci. Ojcowie Kosciola podkreslaja wielkie znaczenie postu jako skutecznego srodka dotarcia do tego celu.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS