logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Jan Twardowski
Kilka myśli o Bożym Narodzeniu
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Tomiki tej serii zawierają wspaniałe, pełne kapłańskiej mądrości, a zarazem bardzo osobiste refleksje. Ksiądz Twardowski dzieli się z nami przemyśleniami dotyczącymi, m.in., modlitwy, różańca, aniołów, wiary, nadziei, miłości, cierpienia. Przede wszystkich zaś są to refleksje ks. Jana, które pomogą, zrozumieć w pełni Święta Bożego Narodzenia i na nowo odkryć radość ich rodzinnego przeżywania.

 
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2009
ISBN:  978-83-7516-235-6
Stron: 104
Rodzaj okładki: Miękka
Wymiary: 140 x 140
 
     

 
Dziecko Boga
 
Dwa tysiące lat temu w ówczesnym nieludzkim świecie Bóg stał się Człowiekiem, aby człowiek stał się człowiekiem i uświadomił sobie, że jest dzieckiem Boga.
 
Jakże nieludzki był ówczesny świat cezarów, Herodów, Piłatów, bogaczów i nędzarzy, rozwiązłości w Rzymie, niewolnictwa, podbojów.
 
Także w dzisiejszym nieludzkim świecie w każde Boże Narodzenie musimy sobie przypominać, że Bóg stał się Człowiekiem, aby człowiek był podobny do człowieka. Nieraz człowiek staje się zwierzęciem, nieudaną małpą, robotem. Chodzi o przywrócenie godności ludzkiej. Bóg przypomina, że człowiek jest dzieckiem Boga i ma duszę Bożą, która na świat przychodzi z nieba.
 
Czy mamy świadomość swego dziecięctwa Bożego?
 
To jest chyba pierwsza myśl, która kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia.
 
*
 
Co usłyszeli pasterze betlejemscy od samego anioła w noc Bożego Narodzenia?
 
Usłyszeli, że znajdą Jezusa niepozornego, bezbronne niemowlę w żłobie.
 
Minęło dwadzieścia wieków i co się zmieniło? Czy w dzisiejszym świecie materializmu, ateizmu, obojętności religijnej, bomby atomowej, konsumpcyjnego społeczeństwa, które myśli tylko o jedzeniu, samochodach i dewizach, Jezus nie wydaje się nam tak samo niepozorny, bezbronny?
 
Jezus wydaje się wciąż za słaby wobec zła, wobec potopu krzykliwych książek. Czasem nawet wydaje się, że Go nie ma. Niektórzy gotowi są Go nie zauważać. Hostia – to jak białe "Nic" w niepozornym, białym żłóbku chleba.
 
Jak mądrzy byli betlejemscy pasterze, którzy – widząc słabego i bezbronnego Jezusa, przygniecionego całym Imperium Rzymskim – wielbili i chwalili Boga za to, że Go właśnie takim zobaczyli.
 
Wciąż mały Jezus, pozornie nietriumfujący na świecie, zawstydza grzeszników, sądzi władców tego świata tak, jak kiedyś osądził cezara, Heroda i Piłata. Wciąż sądzi nas: Czy naprawdę jesteśmy ludźmi? Czy pamiętamy, że człowiek jest dzieckiem samego Boga? Czy – przez modlitwę, spowiedź, tęsknotę za Ojcem – budzimy w sobie świadomość dziecięctwa Bożego? 

1 2  następna
Zobacz także
Mariusz Majewski
Papieże są synami swoich czasów. Muszą odpowiedzieć na pytania, które wspólnota ludzka, wspólnota wierzących przedkładają im w danym momencie. Na to nakłada się osobowość każdego z papieży.

O misji papieża Franciszka, reformie Kurii Rzymskiej, Biblii na czas kryzysu i chorobie obojętności religijnej z kard. Gianfranco Ravasim rozmawia Mariusz Majewski
 
ks. Andrzej Orczykowski SChr.
W 1929 roku w objawieniu Matki Bożej Fatimskiej siostra Łucja usłyszała wezwanie: "Przyszła chwila, w której Bóg wzywa Ojca Świętego, aby wspólnie z biskupami całego świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją uratować za pomocą tego środka". Od tego momentu stopniowo poszczególne kraje i narody, zgodnie z treścią orędzia fatimskiego, oddawały się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 
Dariusz Piórkowski SJ

Na co my dzisiaj czekamy? Na podwyżkę, lepszą pracę, dyplom magistra, na święta? Czy w naszym życiu jest jeszcze miejsce na nieprzewidywalność? A może myślimy, że wszystko da się zaplanować i zabezpieczyć? Czy na co dzień z utęsknieniem wypatrujemy przyjścia Chrystusa? Jakie uczucia budzi w nas myśl o naszej śmierci? Czy rodzi w nas tęsknotę za Bogiem?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS