logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Pokusa samowystarczalności
 
Do zrozumienia sensu każdej przypowieści służy poznanie kontekstu, w którym jest ona opowiedziana albo do którego się odnosi. Jezus zwraca się do wyższych kapłanów i faryzeuszy, mówiąc o przewrotnych najemcach winnicy, którzy nie płacą tego, co się należy właścicielowi, znieważają kolejnych wysłańców i zabijają syna właściciela winnicy. Winnicą tutaj jest Izrael, właścicielem – Bóg, sługami wysłanymi do odebrania plonu – prorocy i inni powołani ludzie, którzy przemawiali do Izraela, synem – Jezus. Ta przypowieść obrazuje opór wobec Bożego działania, który wynika z postawy pychy, z chęci zagarnięcia wszystkiego dla siebie. W efekcie jest to jawny sprzeciw wobec Boga. Podobną metaforą posługuje się prorok Izajasz (Iz 5). Nie tylko duchowi przywódcy dawnego Izraela wykazywali się taką postawą. To grozi także nam, współczesnym odbiorcom Bożego słowa. Człowiek dość często ulega pokusie takiej samowystarczalności, która prowadzi do odrzucenia Bożego działania.

Panie Jezu, Właścicielu winnicy mojego życia, Ty dbasz o to, żeby moje życie przynosiło obfity owoc. Proszę Cię, doglądaj mojego serca, aby nie pojawiła się w nim pycha i sprzeciw wobec Twojej woli. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro