logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Przebaczać nieustannie
 
Ta ewangeliczna perykopa porusza bardzo ważny temat przebaczenia. Na ogół zatrzymujemy się nad pytaniem: „ile razy mam przebaczyć”, jakbyśmy chcieli wyznaczyć granicę naszej dobroci. Tymczasem Pan Jezus mówi o czymś ważniejszym: podpowiada nam, ile razy mamy przebaczyć, co mamy przebaczyć i jak to uczynić. Ile razy mamy przebaczyć? Odpowiedź brzmi „siedemdziesiąt siedem razy”, czyli zawsze. Siedem to symboliczna liczba pełni. Już sama siódemka mówi uważnemu słuchaczowi o tym, że chodzi o to, by przebaczać zawsze. Podniesiona do wyższego rzędu nie pozostawia żadnych wątpliwości dla każdego, kto słucha tych słów Jezusa. Co mamy przebaczyć? To, że brat „zawinił” wobec nas, czyli postąpił wbrew przykazaniu miłości. Bardzo często jednak mylimy to z ludzkimi względami: że ktoś myśli inaczej niż my, że ma inną wrażliwość, że mówi inaczej. Przebaczyć mamy to, co jest wykroczeniem przeciwko miłości. Jak mamy przebaczyć? Szczerze, a więc tak jak Bóg, gdy odpuszcza nam winy.

Panie Jezu, naucz mnie przebaczać bliźnim, kiedy zawinią przeciw mnie. Naucz przebaczać chętnie, nie chować żadnej urazy, nie wracać do spraw zamkniętych, ale zawsze dopuszczać do swojego serca tych, którzy pragną żyć ze mną w pokoju. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro