logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

„Ecce Homo”


W liturgii Wielkiego Piątku Kościół czyta opis męki Pańskiej według św. Jana. Ukazuje on proces Jezusa przed najwyższymi kapłanami Annaszem i Kajfaszem oraz przed Piłatem, który nawet usiłuje Go uwolnić. W trakcie procesu Pan Jezus wyraźnie potwierdza, że jest mesjańskim królem, a Jego królestwo nie jest z tego świata. Święty Jan umieszcza w opisie męki Pańskiej także przejmującą scenę przedstawienia ludowi poniżonego i ubiczowanego Jezusa (tradycyjnie nazywaną Ecce Homo – Oto Człowiek). Ukrzyżowany Jezus daje Maryi Jana za syna, a Janowi Maryję za matkę. Jan wziął Maryję do siebie (po grecku eis ta idia), czyli do tego wszystkiego, co stanowiło jego świat, do swojego życia. Warto zwrócić uwagę na kolejność: najpierw uczeń powierzony jest Matce, a potem Matka uczniowi. Pan Jezus na chwilę przed oddaniem ducha Ojcu powierza nas Maryi, aby była dla nas Matką, a zaraz potem daje nam Maryję, abyśmy przyjęli Ją do swojego życia, do domu, do swoich najbardziej osobistych spraw.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami. I Ty, któraś współcierpiała, Matko Bolesna, przyczyń się za nami.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro