logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Ciężar winy

 
Historia Judasza jest ze wszech miar smutna: wydał Jezusa za pieniądze. Nawet specjalnie się nie targował, ale zaoferował swoją zdradę za jakąkolwiek sumę. Dlaczego tak się zachował? Czy dlatego, że się zawiódł, bo spodziewał się Mesjasza na swoją miarę? Czy był to może wynik wielu wcześniejszych kompromisów, których efektem był wybór zła? Pan Jezus ocenia tę zdradę jednoznacznie: „Biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany”. Nie znaczy to, że go wyklucza ze swojego miłosierdzia, ale stwierdza dobitnie, że taka wina ma swój ogromny ciężar. Warto o tym pamiętać, bo czasem pojawiają się różne próby zrelatywizowania winy Judasza. Próbuje się sugerować, że był do tego w jakiś sposób zmuszony, co umniejszałoby jego winę, albo musiało tak się stać, żeby się wypełnił los Jezusa. Wina moralna zawsze pozostaje sprawą indywidualnej odpowiedzialności. Już Stary Testament wyraźnie się na ten temat wypowiedział (Ez 14, 12-23). Dla Jezusa śmierć nie jest przymusem ani wynikiem działania zła: „Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim napisano”. To wybór Jego miłości zanurzonej w świętej woli Ojca.

Panie Jezu, który podjąłeś mękę dla zbawienia mojego i wszystkich ludzi, naucz mnie iść Twoją drogą, naśladować Twoją miłość i oddanie, a stronić za wszelką cenę od zła. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
 
 

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro