logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Serce miłosierne i hojne

 
Ten fragment Ewangelii oddaje właściwą chronologię wydarzeń także naszej wielkopostnej drogi. Jesteśmy sześć dni przed świętem Paschy. Jezus przychodzi do Betanii, do domu swoich serdecznych przyjaciół: Łazarza, Marty i Marii. Marta usługuje wszystkim, a Maria dokonuje wyjątkowego gestu wobec Jezusa. Namaszcza Jego stopy bardzo drogim olejkiem nardowym. Ewangelista podaje nawet jego cenę – trzysta denarów. W przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-16) za dniówkę ciężkiej pracy gospodarz płacił właśnie denara. Odliczając święta, można powiedzieć, że ów flakonik olejku kosztował tyle, ile wynosiła roczna zapłata za ciężką pracę na roli. Nie wiemy, w jaki sposób Maria weszła w jego posiadanie. Może był przechowywany w rodzinie od długiego czasu jako coś najbardziej cennego? Olejek nardowy był używany w starożytności w przygotowaniach do pogrzebu. Ten drogi olejek spełnia tu podwójną rolę: jest wyrazem miłości i czci Marii do Jezusa, a także zapowiedzią Jego bliskiego losu, co potwierdza sam Pan, mówiąc: „Ona przechowała go na dzień mojego pogrzebu”.

Panie Jezu, człowiek, który pragnie oddać Bogu wszystko, jest przeciwieństwem człowieka, który pragnie wszystkiego dla siebie. Daj mi serce miłosierne i hojne. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
 

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro