logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Godzina Jezusa


Oto zaczyna się godzina Jezusa. W Ewangelii według św. Jana jest to wyrażenie, które określa przejście Jezusa z tego świata do Ojca. Wiąże się z Jego uniżeniem, śmiercią na krzyżu, ale zarazem wywyższeniem. Pan Jezus powraca do Ojca, a przez swoją śmierć, którą zbawia świat, uwielbia Ojca, gdyż spełnia zamiar Jego miłości. Taka jest specyfika teologii Janowej: krzyż, choć bolesny, jest wywyższeniem, jest godziną chwały. W takim kluczu należy też rozumieć gest, jakiego dokonuje Pan Jezus – umycie nóg uczniom. Jezus wstaje od stołu i zniża się do ich stóp, ale po tym pokornym geście obmycia wstaje i naucza. Najpierw stawia się w pozycji sługi, a zaraz potem ukazuje siebie jako nauczyciela i mistrza. Nauka, którą daje apostołom, jest bardzo wymowna: „Powinniście sobie nawzajem umywać nogi”, czyli służyć sobie, stawiać się w pozycji kogoś, kto służy, a nie szuka sposobności, aby jemu służono. Tu ujawnia się zasadnicza różnica między miłością własną a miłością ofiarną. Miłość własna szuka tego, co ją zadowoli, natomiast miłość ofiarna szuka dobra dla tego, kogo kocha.

Jezu z Wieczernika, przepasany lnianym ręcznikiem, którym wycierasz stopy swoich uczniów, pozwól mi zrozumieć, że miłość staje się wielka wtedy, gdy zaczyna pokornie służyć innym ludziom. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro