logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Konsekwencje grzechu
 
Uzdrawianie w szabat przez Jezusa zawsze budziło kontrowersje, zwłaszcza wśród Jego przeciwników. Tym razem jest to nawet powód, dla którego „Żydzi zaczęli Go prześladować”. Przestrzeganie szabatu dla gorliwych wyznawców judaizmu jest bardzo ważne. Ma ono swoje uzasadnienie w Dekalogu i rozwiniętej tradycji. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do uzdrowionego: „Nie grzesz już więcej, aby cię nie spotkało coś gorszego”. Nieco dalej w tym samym rozdziale Ewangelii według św. Jana Pan Jezus tłumaczy swoje działanie. Natomiast gdy jest mowa o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia, uczniowie pytają: „Kto popełnił grzech, że człowiek ten urodził się niewidomy: on sam czy jego rodzice?” (J 9, 2), Jezus odpowiada, że ani on, ani jego rodzice. Warto zatrzymać się nad relacją grzechu do cierpienia. Z całą pewnością grzech jest przyczyną cierpienia moralnego.

Panie Jezu, grzech odciska się na życiu moim i innych ludzi, zamiast wolności przynosi paraliż. Proszę Cię o wrażliwość sumienia, abym nie lekceważył grzechu, abym dostrzegał jego moralne konsekwencje. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro