logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Słowo świadków
 
Dyskusja pomiędzy Jezusem a Jego przeciwnikami po uzdrowieniu w szabat to spór o charakterze prawnym. Dotyczy bowiem sprawy tak ważnej jak autorytet, dzięki któremu Jezus działa. W Prawie Starego Przymierza istniała zasada, że zgodne świadectwo dwóch albo trzech osób przemawiało w sposób decydujący w jakiejś kwestii. Pan Jezus na świadków w swojej sprawie przywołuje Pisma, czyli Stary Testament, a w szczególności Mojżesza, który w Prawie (Pięcioksięgu) pisał o Nim. Przywołuje także Jana Chrzciciela, który był pytany przez wysłańców nauczycieli Prawa i kapłanów, a który wyraźnie zaświadczył o Jezusie. Najważniejszym ze świadków jest jednak Ojciec, który Go posłał. Świadectwo Ojca obecne jest w słowach Pisma i widoczne w czynach, jakich Jezus dokonuje. By rozpoznać, kim jest Jezus, trzeba przyjąć słowa świadków, na których On się powołuje.

Panie Jezu, wierzę Twoim słowom, przez które objawiasz mi miłość Ojca do mnie. Wierzę Twoim czynom, w których odnawiasz moje życie. Wierzę w Twoją misję, jaką jest przyprowadzenie nas wszystkich do domu Ojca. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro