logo
Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Alfreda, Maksymiliana, Selmy, Eberharda – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Lucyfer
materiał własny
 


Lucyfer

Dziwi mnie, że szatan ma w naszej religii dwa skrajnie sobie przeciwne imiona czy określenia. Raz nazywamy go Księciem Ciemności, innym razem Lucyferem, czyli Noszącym Światło. Proszę o wyjaśnienie tej sprzeczności.

Te imiona nadała szatanowi tradycja hebrajska. Ich sprzeczność próbowano wyjaśnić mitycznie, mówiąc, że najpierw szatan był aniołem noszącym światło, czyli najjaśniejszym, a potem upadł i stał się ciemnością. Wtedy jednak wypadałoby konsekwentnie zrezygnować ze starego imienia i więcej go nie używać. Tak się nie stało. Istnieje jeszcze inne wyjaśnienie: imię Lucyfer zatrzymano ku przestrodze, by przypomnieć, że nawet najjaśniejszy może upaść, trzeba wiec mieć się na baczności. Od upadku Lucyfera ukuto przysłowie: "Corruptio optimi pessima" (Upadek moralny istoty najlepszej jest najgorszy). I to wyjaśnienie nie zadowala, gdyż w tradycji hebrajskiej imię określa samą istotę rzeczy. Czy ktoś może być jednocześnie księciem ciemności i noszącym światło? A jeśli tak, to w jakim celu? Nie bądźmy dziećmi Lucyfera, nie starajmy się błyszczeć i przyciągać uwagi na siebie. Prawdziwi uczniowie Jezusa odbijają światło otrzymane od Niego i nim promieniują. Wówczas są światłością świata, są jak księżyc, który odbija światło słoneczne i rozprasza ciemności nocy.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
 
Zobacz także
Fr. Justin
Niektórzy katolicy, zajmujący wysokie stanowiska państwowe, twierdzą, że prywatnie są przeciwko przerywaniu ciąży, ale szanują prawo Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych dopuszczające usuwania płodu. Czy można mieć dwie miary moralności - jedną prywatną, a drugą publiczną?
 
Fr. Justin
Jak moi drodzy widzicie sprawę stworzenia świata? Jak on powstał i kiedy? Co istniało przed jego stworzeniem? Czy istniał Bóg? Jeśli tak to, kiedy powstał sam Bóg i z czego jest on 'zrobiony'? Gdzie znajduje się Bóg teraz, a gdzie znajdował się przed stworzeniem wszechświata?...
 
Fr. Justin
Słyszy się o opętaniu szatańskim. Czy rzeczywiście zły duch może owładnąć ciałem człowieka?
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm