logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Pielgrzymujemy do Lourdes,
ażeby przybliżyć się do Tajemnicy Odkupienia
 
Lourdes (Francja), 15 sierpnia 1983
 
Piękna Pani!
Niewiasto obleczona w słońce!
Przyjmij to nasze pielgrzymowanie w roku adwentowego jubileuszu odkupienia.
 
Pomóż nam przez światło tego jubileuszu przeniknąć Twoją tajemnicę:
– tajemnicę Matki i Dziewicy,
– tajemnicę Królowej i Służebnicy,
– tajemnicę „Wszechmocy błagającej”.
Pomóż nam w tej Twojej tajemnicy odkrywać coraz pełniej Chrystusa: Odkupiciela świata. Odkupiciela człowieka. Oto jesteś obleczona w słońce: w słońce niezgłębionego Bóstwa. W słońce nieprzeniknionej Trójcy. „Pełna łaski”aż po granice Wniebowzięcia.
 
A równocześnie… dla nas żyjących na tej ziemi, dla nas:
Exsules, filii Evae, jesteś obleczona w słońce Chrystusa z Betlejem i nazaretu, z Jerozolimy i Kalwarii. Jesteś obleczona w słońce odkupienia człowieka i świata przez krzyż i zmartwychwstanie Twojego Syna.
 
spraw, aby to słońce świeciło nam mocno na tej ziemi!
spraw, aby nie przygasało w duszach ludzkich!
spraw, aby oświecało ziemskie drogi kościoła, którego jesteś Prawzorem!
 
A kościół, wpatrując się w Ciebie, Matkę Odkupiciela, sam nieustannie uczy się być matką.
 
Patrz! oto w księdze Apokalipsy „smok stanął przed mającą urodzić niewiastą, ażeby skoro tylko porodzi, pożreć jej dziecko” (Ap 12,4).
 
Matko, która w Twym Wniebowzięciu doznałaś pełni zwycięstwa nad śmiercią duszy i ciała – broń synów i córki tej ziemi od śmierci dusz! Matko Kościoła!
 
Wobec ludzkości, którą zdaje się pochłaniać coraz bardziej samadoczesność –której„panowanie nad światem” przesłania perspektywę wiecznych przeznaczeń człowieka w Bogu – Ty bądź świadkiem Boga!
 
Ty! Jego Matka! Któż może się oprzeć świadectwu matki?
Ty! Narodzona dla trudów tej ziemi: niepokalanie poczęta!
Ty! Narodzona dla chwały nieba! Wniebowzięta!
Ty! Obleczona w słońce niezgłębionego Bóstwa. W słońce nieprzeniknionej Trójcy: pełna Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
 
Ty! której Trójca udziela się jako Jeden Bóg – Bóg stworzenia i objawienia, Bóg Przymierza i odkupienia, Bóg Początku i kresu. Alfa i omega. Bóg-Prawda. Bóg-miłość. Bóg-Łaska. Bóg-Świętość. Bóg, który wszystko przewyższa i wszystko ogarnia. Bóg, który jest „Wszystkim we wszystkich”.
 
Ty! obleczona w słońce! siostro nasza! Matko nasza! Bądź świadkiem Boga!…
– wobec świata kończącego się milenium,
– wobec nas – wygnańców Ewy, bądź świadkiem Boga!
Amen.
 

Fragment homilii, oRpol. 4:1983 nr 7-8, s. 13.

Zobacz także
Jakub Kołacz SJ

Corocznie majowy miesiąc obchodzimy w polskim Kościele jako czas poświęcony Matce Bożej. Nieprzypadkowo tak się dzieje, bo Ona sama jest dla nas uosobieniem „wiosny Nowej Ery”, a maj właśnie jest pierwszym miesiącem roku, w którym aura nasza nie mocuje się już z porannymi przymrozkami, ale uśmiecha się słonecznie do całego świata. Podobnie na naszej drodze do Boga Maryja-Wiosna jest najpotężniejszą prorokinią, której obecność zapowiada przyjście Zbawiciela...

 
Błażej Strzechmiński OFMCap

Listopad to miesiąc szczególnie poświęcony pamięci bliskich zmarłych. W tym czasie przybywamy na cmentarze, aby zatrzymać się i pomodlić przy grobach naszych najbliższych, którzy odeszli już do wieczności. To również czas refleksji nad własnym przemijaniem i rozmyślanie o naszym istnieniu po śmierci. W tej eschatologicznej zadumie może przyjść nam z pomocą Ojciec Pio, który w czasie pięćdziesięciu dwóch lat spędzonych w kapucyńskim klasztorze w San Giovanni Rotondo często był odwiedzany przez dusze zmarłych.

 
Jan Paweł II
Na początku dwudziestego piątego roku mojego Pontyfikatu powierzam ten List apostolski czułym dłoniom Maryi Panny, korząc się w duchu przed Jej obrazem we wspaniałym sanktuarium wzniesionym dla Niej przez bł. Bartłomieja Long o, apostoła różańca. Chętnie wypowiadam jego wzruszające słowa, jakimi kończy on słynną Suplikę do Królowej Różańca Świętego: " O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem; więzi miłości, która nas jednoczysz z aniołami; wieżo ocalenia od napaści piekła; bezpieczny porcie wmorskiej katastrofie! Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania. Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia. A ostatnim akcentem naszych warg będzie Twoje słodkie imię, o Królowo R óżańca z Pompei, o Matko nasza droga, o Ucieczko grzeszników, o Władczyni, Pocieszycielko strapionych. Bądź wszędzie błogosławiona, dziś i zawsze, na ziemi i w niebie ".
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS