logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Prawa kobiety-matki
 
17 kwietnia 1991
 
Pani Jasnogórska! Dziś odczytuję wobec ciebie wraz z uczestnikami audiencji słowa związane z Rokiem maryjnym, a zawarte w Liście apostolskim Mulieris Dignitatem – o godności kobiety – z 1988 r.

„Od początku posłannictwa Chrystusa kobieta okazuje wobec niego i wobec całej Jego tajemnicy tę szczególną wrażliwość, jaka stanowi cechę charakterystyczną kobiecości (…). Potwierdza się to szczególnie w tajemnicy paschalnej – nie tylko w momencie krzyża, ale także o poranku zmartwychwstania. Kobiety pierwsze są przy grobie. Pierwsze znajdują grób pusty. Pierwsze słyszą: «nie ma go tu (…), zmartwychwstał, jak powiedział (Mt 28,6). One też naprzód są wezwane do tego, aby tę prawdę zwiastować Apostołom (por. Mt 28, 1-10: Łk 24, 8-11)” (n. 16).
 
Jakże znamienne jest to pierwszeństwo. Zmartwychwstanie jest prawdą o Bogu, który jest życiem i miłuje życie. Jest prawdą ostateczną o życiu, które Bóg w Jezusie Chrystusie przeznacza dla człowieka… poza granicą śmierci. Kobieta jest w Ewangelii pierwszą zwiastunką tego życia. Ta, która jest pierwszym świadkiem poczynającego się w niej życia ludzkiego – jest też pierwszą zwiastunką tego życia, które objawiło się nam w Chrystusie zmartwychwstałym. Jakże głęboka jest wymowa tego faktu! Jakaż logika Ewangelii!
 
Byłbym wdzięczny moim rodakom za rozważenie listu Mulieris Dignitatem w tym okresie, kiedy w związku z prawem do życia dziecka nienarodzonego muszą być gruntownie rozważone prawa kobiety-matki.
 
Matko Jasnogórska!
Mulieris Dignitatem stało się dopowiedzeniem encykliki Redemptoris Mater. Nie można myśleć o życiu i powołaniu wszystkich na świecie kobiet, nie wpatrując się w Ciebie – zawsze, a zwłaszcza w naszej epoce, gdy „postęp jednostronny może również oznaczać stopniowy zanik wrażliwości na człowieka, na to, co istotowo ludzkie. W tym sensie przede wszystkim nasze czasy oczekują na objawienie się owego «geniuszu»kobiety, który zabezpieczy wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji: wrażliwość dlatego, że jest człowiekiem!
I dlatego, że «największa jest miłość» (1 Kor 13,13)” (n.30).
 

* Przemówienie w czasie audiencji generalnej z dnia 17 kwietnia 1991, oRpol. 12:1991 nr 4, s. 50-51.

Zobacz także
Robert Więcek SJ

Każdy wierzący jest zaproszony, by wypełniła się w nim modlitwa „uczyń serce moje według Serca Twego”. Św. Ignacy Loyola, kiedy zaprasza nas do rozważania zmartwychwstania Pana Jezusa, zaczyna od słów: „(…) w pierwszej kontemplacji rozważać o tym, jak Chrystus Pan ukazał się Pani naszej (…) swojej ukochanej Matce (…)”. Choć w Biblii nie ma o tym wzmianki, to zmysł wiary już od samego początku o tym ogłaszał. Czy mogło być inaczej?

 
Przemysław Radzyński
Ojcze nasz jest bardzo prostą modlitwą, ale to prawdopodobnie pierwsza modlitwa, której wielu z nas się nauczyło na pamięć. Poza tym to jedyna modlitwa bezpośrednio podyktowana przez Jezusa. To z tego powodu ta krótka modlitwa jest częstym przedmiotem medytacji i rozważań. Także papieskich. Ojciec święty Franciszek poświęcił jej szereg katechez zarówno w czasie środowych audiencji generalnych w Rzymie, jak i w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański.  
 
Marcin Majewski

W Piśmie Świętym Nowego Testamentu bardzo często pojawia się zwrot imię Jezusa – łącznie ponad 100 razy. W ustach samego Jezusa przybiera on formę w moje imię czy w imię moje, a w ustach innych w imię Jego czy w Jego imię. Ponadto zwrot ten występuje w bardzo ważnych, teologicznie niezwykle doniosłych tekstach.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS