logo
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Matka Boża Częstochowska w Castel Gandolfo
materiał własny
 


Matka Boża Częstochowska w Castel Gandolfo

W jaki sposób dostały się do papieskiej kaplicy w Castel Gandolfo (letnia rezydencja papieży) obrazy Matki Bożej Częstochowskiej?

W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nuncjuszem apostolskim w Warszawie był Achilles Ratti, późniejszy Pius XI. Z chwilą gdy armie bolszewickie nacierały na Warszawę w r. 1920, ewakuowano ambasady - nuncjusz apostolski pozostał jednak w stolicy i wraz z walczącymi modlił się o zwycięstwo. Głęboko zapadła mu w serce modlitewna postawa całego narodu. Po wyborze na Stolicę Piętrową życzył sobie, by wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej znalazł się w jego kaplicy. Kopię obrazu ofiarował mu Episkopat Polski. Przed tym obrazem, namalowanym przez ojca Jędrzejczaka z Jasnej Góry, modlili się: Pius XI, Pius XII, Jan XXIII i Paweł VI. Jan Paweł II przy różnych okazjach zaprasza do kaplicy papieskiej Polaków z całego świata. Na bocznych ścianach kaplicy znajdują się duże obrazy namalowane przez polskiego malarza Jana Rosena na życzenie Piusa XI. Z prawej strony obraz przedstawia obronę Jasnej Góry przed Szwedami (1655): widoczna jest wieża jasnogórska i białe postacie paulinów, którym przewodzi ojciec Augustyn Kordecki z czerwona chorągwią, z wizerunkiem Bogurodzicy; niżej malarz umieścił obrońców Jasnej Góry i lud wiemy garnący się pod opiekę Matki Bożej. Obraz z lewej strony przedstawia ks. Skorupkę na czele batalionów chłopięcych - ochotników szkól warszawskich. Ksiądz trzyma w uniesionej prawej ręce krzyż, a lewa ręka wskazuje kierunek natarcia; jeden z żołnierzy niesie czerwona flagę z białym orłem, drugi natomiast gra na trąbce hejnał do boju.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Skoro istotą sakramentu małżeństwa jest zgoda dwojga osób na przyjęcie go, dlaczego Kościół nie uznaje małżeństw katolików, którzy pobrali się w obliczu sędziego pokoju (a judge of the peace)?
 
Fr. Justin
Zarzuca się Kościołowi, że swą działalnością misyjną wypiera religie miejscowe i niszczy rodzinne kultury, że Kościół jest narzędziem szerzenia kultury zachodniej i nasze zachodnie kryzysy i problemy przenosi do kultur innych. Jak odeprzeć te zarzuty?
 
Fr. Justin
Czy określenie "pierworodny" (Łk 2, 7), odnoszące się do Jezusa lub też wymienieni w Piśmie Świętym "bracia Jezusa" (Mt 13, 55) przemawiają za tym, że Maryja miała jeszcze inne dzieci?
 
___________________
 
 reklama