logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki poniedziałek


Kluczem rekolekcji są słowa proroka Ezechiela, Boże Słowo, które otrzymujemy na początku Wielkiego Postu. Jest ono pełne pięknych obietnic. Pan Bóg mówi, że otwiera coś nowego, że wydobywa nas z grobu i wiedzie do kraju, który nazywa naszym (Ez 37,12-14).
 
Dla kogo jest obietnica nowego otwarcia?
 
Dla ludzi, którzy mówią: „Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas” (Ez 37,11). Tak brzmi werset poprzedzający dzisiejsze Słowo. Ile razy myślimy: już po nas! A Pan Bóg obiecuje, że wyschłe kości oblecze w mięśnie, otoczy ścięgnami, sprawi, że obrosną ciałem, tchnie w nie swojego ducha – tak jakby odtwarzał ciało i na nowo czynił dzieło stworzenia.
 
Pan Bóg stworzył człowieka szóstego dnia, w ostatnim dniu swej pracy – czyli w nasz piątek (Rdz 1,27). Wielki Post, czas pokuty – jakby czterdziestodniowy piątek – może być czasem podwójnego dziękczynienia. Dziękujemy Panu Bogu za to, że nas stworzył, i za to, że nas stworzył jeszcze raz, wydobywając z grobu naszego grzechu.
 
Pierwszą wiadomością wielkopostną i rekolekcyjną jest więc prawda o tym, że Pan Bóg nas chciał. Ulepił człowieka własnymi rękami (Rdz 2,7), tak jakby każdego z nas osobiście tkał we wnętrzu ziemi. W Psalmie 139 są piękne słowa: „Ty mnie utkałeś w łonie matki, dziękuję Ci, żeś mnie tak cudownie stworzył, godne podziwu są Twoje dzieła”.

1 2  następna
Zobacz także
Ryszard Gromadzki
Warto pamiętać, że Halloween wywodzi się wprost z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci Samhaina. Pochodzi ono z czasów druidów. Według przekazów rzymskich druidzi mieli przewodzić mrocznym rytuałom, w trakcie których pod ogromne kukły z przeplatanych gałęzi, których kończyny wypełnione były żyjącymi ludźmi, podkładano ogień.
 
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
Zimą 1984 roku jako młody chłopak, w maturalnej klasie, dotarłem do Brzegów. Wielu osobom z oazy nie trzeba tłumaczyć, co to za miejsce, tym, którzy nie wiedzą wyjaśniam, że jest to malutka parafia na Podhalu, niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie w tamtym czasie rozmaite "oazowe teorie", zwłaszcza liturgiczne, przekuwały się bardzo konkretnie na praktykę...
 
Grzegorz Owsianko
Słysząc na wykładach fizyki…, że przy wystrzale, np. z armaty, istnieje pewna granica zasięgu, której, biorąc pod uwagę siłę wybuchu, pocisk nie przekracza - przyszło mi na myśl, czy ta granica jest bezwzględnie pewna i czy można by ją w jakiś sposób przekroczyć...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS