logo
Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.
imieniny:
Elżbiety, Teodora, Aureli, Malwiny, Zygfryda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wychowanie dzieci przez dziadków
materiał własny
 


Wychowanie dzieci przez dziadków

Ponieważ pracuję zawodowo, moje dzieci są prawie zawsze pod opieką dziadków. Co Ojciec sądzi o wychowaniu dziecka przez babcię lub dziadka?

Wychowanie dzieci przez dziadków ma swoje blaski i cienie. Z jednej strony dziadkowie rozszerzają świat o przeszłość, której rodzice nie znają. Opowieści o dawnym świecie fascynują dzieci. Dziadkowie uczą wnuków wyrozumiałości, cierpliwości, łagodności - postaw, których często brakuje wiecznie zagonionym rodzicom. Dziadkowie chętnie wysłuchują zwierzeń dziecka, gdy wprowadzają je w świat wiary, uczą modlitw i modlą się z nimi.

Z drugiej strony dziadkowie nie powinni zastępować rodziców. Wychowanie dzieci należy do tych, którzy je urodzili. Stałe przebywanie z osobami starszymi pozbawia ich pewnych radości dzieciństwa, uczy przesadnej ostrożności i zatroskania o własne zdrowie. Niekiedy dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, a tym samym ugruntowują je w egoizmie. Dziecko nie jest zabawką, ale małą osobą, która więcej spostrzega, niż potrafi wyrazić słowami.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Mam wątpliwości: Czyżby Bóg miał się wiązać z człowiekiem znakami, formami dla wyrażenia tego związku? Czyżby nie popadł wówczas w zależności od ludzkiej mocy rozporządzania?
 
Fr. Justin
Badania statystyczne wykazuja, ze nauka o zlu moralnym antykoncepcji jest wciaz slabo respektowana. Dlaczego tak sie dzieje? Zapewne jedna z przyczyn jest dysproporcja miedzy determinacja w gloszeniu tej nauki - wielokrotnie i jednoznacznie formulowanej przez Urzad Nauczycielski Kosciola - a jasnoscia i spójnoscia jej uzasadnienia.
 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Podpisany 28 lipca 1993 roku i ratyfikowany 25 marca 1998 roku, Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską reguluje całokształt wzajemnych stosunków Kościoła i państwa. Jedną z dziedzin objętych umową konkordatową jest instytucja małżeństwa. Konkordat daje możliwość zawarcia małżeństwa kanonicznego, które po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie pociągało za sobą również skutki przewidziane w prawie polskim...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm