logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Silvano Sirboni
Adwent
eSPe
 


Cena 16.40 zł.
Rok wydania 2001
stron 144
Oprawa miękka
Format 120x190
ISBN 83-88683-44-6

 
ADWENT: CO ŚWIĘTUJEMY?
 
W OCZEKIWANIU NA TWOJE PRZYJŚCIE
 
Pismo Święte, ze swoimi 73 księgami, kończy się zawołaniem, które jest równocześnie uroczystym wyznaniem wiary: Maranatha. Jest to aramejskie wyrażenie oznaczające: „Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22,20). W tym zawołaniu wyraża się cała dynamika chrześcijańskiego życia, ukierunkowanego w ostatecznej analizie na oczekiwanie mającego nadejść królestwa. Ten motyw stanowi centralny punkt chrześcijańskiego przesłania; do tego stopnia, że jest obecny w jedynej modlitwie, której Zbawiciel chciał nas nauczyć: „Przyjdź królestwo Twoje”. Tę rzeczywistość przywołujemy też w sercu Eucharystii, która jest szczytem chrześcijańskiego kultu: „Głosimy śmierć Twoją, Panie; głosimy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”.
 
Trzeba zdać sobie sprawę, że królestwo Boże nie jest tylko z innego świata, ale jest rzeczywistością zakorzenioną w historii, która znajdzie swoje zakończenie ponad czasem i przestrzenią.
Dlatego Adwent, w świetle narodzin Słowa Bożego w ludzkim ciele, upamiętnia tajemniczą historię Zbawienia, która obejmuje i napełnia całą historię ludzkości, od początków cywilizacji aż po jej kres, do końca świata, kiedy nadejdzie nowe niebo i nowa ziemia. Historia Jezusa jest syntezą historii zbawienia.
 
W Adwencie przywołujemy właśnie ten zasadniczy motyw, co widać wyraźnie w modlitwach (kolektach) pierwszej niedzieli Adwentu. Nie ma w nich odniesienia do narodzin
Jezusa w Betlejem, nawiązują raczej do historii na końcu czasów: „O Boże, Ojcze nasz, obudź w nas pragnienie wyjścia z dobrymi uczynkami na spotkanie nadchodzącego Chrystusa, żeby powołał nas do siebie w chwale i żebyśmy posiedli królestwo niebieskie”; „O Boże, Ojcze nasz, pamiętaj o nas, dziele Twoich rąk, w Twej nieustającej wierze i udziel nam pomocy z Twojej łaski, abyśmy byli czujni, oczekując z nieskazitelną miłością przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna”.
 
Właśnie z tych tekstów powinniśmy zaczerpnąć autentyczne przesłanie wiary, zgodnie ze starą sentencją wypowiedzianą przez Prosperusa z Akwitanii (V wiek): Lex orandi statuat legem credendi. Innymi słowy, sama zawartość modlitwy liturgicznej (=lex orandi) określa i wyraża autentyczny depozyt wiary, tj. przedmiot naszych wierzeń (=lex credendi).
W ten sposób liturgia przypomina, że całe nasze życie jest drogą, prowadzącą do spotkania z Chrystusem, które musi się zrealizować w kontekście historii tego świata, od której nie można uciec. Historia bowiem, jak woda dla chrztu i jak chleb i wino dla Eucharystii, stanowi materię pozwalającą uczynić z naszego życia sakrament zbawienia.

Zobacz także
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Jak Polska długa i szeroka wedle starej praojców tradycji, odprawiamy, celebrujemy i śpiewamy nabożeństwa majowe. Ileż w nich uroku, ciepła, wzruszenia i modlitewnego skupienia. Wierny polski lud spieszy do swych kościołów, bądź gromadzi się przy Krzyżach przydrożnych, przy figurach, grotach i kapliczkach maryjnych...
 
Ania Tymm
Długo zastanawiałam się czy podjąć ten temat. Wiem, że wyrażając swoje poglądy narażę się wielu osobom. Uważam jednak, że jako katoliczka mam prawo zabrać głos. W końcu Kościół to nie tylko hierarchia. Wierni świeccy też należą do kościoła. Wiem, że to co napiszę nie jest łatwe do przyjęcia, może niezrozumiałe. Jednak myślę, że intencję mam dobre. Moim celem nie jest krytyka czy oskarżanie kogokolwiek...
 
Aneta Pisarczyk
To nieprawda, że nasze ciała są oddzielone od psychiki. To nieprawda, że jesteśmy jedynie tym, co duchowe lub że wystarczy nam troszczyć się o ciało, psychika zaś musi poradzić sobie sama. Prawdą natomiast jest fakt, że na zdrowie naszego ciała ma wpływ zarówno nasza kondycja psychiczna, jak i sfera duchowa. Jesteśmy więc całością. Nie można zadbać o własne zdrowie w sposób optymalny, nie dotykając świata własnych emocji, myśli i przekonań. Zaniedbana psychika boli. Krwawi niczym niegojąca się rana. Choruje. Jak w takim razie utrzymać ją w zdrowiu? 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS