logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Józef I. M. Bocheński OP
Kazania i przemówienia
Wydawnictwo Salwator
 


ISBN 83-88119-45-1

(C) Wydawnictwo SALWATOR, 2001
30-364 Kraków, ul. św. Jacka 16


 


 

Wstęp

Ojciec Innocenty Józef Bocheński OP (31.08.1902 - 08.02.1995), autor pierwszego na świecie podręcznika historii logiki, doktor filozofii i teologii, profesor Uniwersytetu we Fryburgu, żołnierz, kapelan wojskowy, duszpasterz polonijny, pozostał w pamięci wielu jako niezapomniany nauczyciel, wspaniały rekolekcjonista i porywający kaznodzieja. Niniejsza książka to wybór kazań, nauk i przemówień wygłoszonych przez o. Bocheńskiego na przestrzeni wielu lat w Polsce i za granicą. Trzeba się uradować faktem, że zbiór kazań o. Bocheńskiego trafi do Czytelnika w Roku Jubileuszowym. Był on świadkiem swojego czasu, świadkiem prawie całego XX wieku. Niech będzie również naszym Przewodnikiem.

Kazania o. Bocheńskiego nie tylko gromadziły słuchaczy, ale stanowią one nadal oczekiwaną podpowiedź dla naszego chrześcijańskiego sposobu bycia. Potrzebne są jednak dwie uwagi. Pierwsza dotyczy kaznodziei i rekolekcjonistów. Tych kazań nie da się po prostu odczytać i powtórzyć. Mogą one jednak posłużyć jako konspekty, punkty, które można po swojemu rozwinąć i dostosować do aktualnej sytuacji. Bocheński przede wszystkim nauczał i to w sposób bardzo logiczny. Druga uwaga dotyczy Czytelnika w Polsce i za granicą. Pamiętający żywe słowo Ojca Profesora, będą szczęśliwi z możliwości powrotu do tego, co doświadczali słuchając go. Wszyscy inni będą chyba potrzebowali czasu, modlitwy i milczenia, aby się wgłębić w myśl Profesora, który niejednokrotnie wypowiadał się skrótem logicznym, by oddać w niewielu słowach istotę sprawy. Obok tych sugestii jest jeszcze jedna prawda. Jest nią ten niepowtarzalny polski sposób interpretacji Pisma Świętego i Liturgii, patriotyzm oraz głęboka pobożność maryjna.

Bocheński był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również proboszczem, duszpasterzem wojskowym i emigracyjnym (w roku 1943 proboszczem w Edynburgu). Kiedy na jednym z seminariów zwróciłem Profesorowi uwagę, że w jego archiwum jest duży zbiór kazań i nauk rekolekcyjnych, oburzony moim zdziwieniem o. Bocheński odpowiedział krótko: "Przecież jestem księdzem. Proszę to wydać". Cieszę się, że mogę spełnić życzenie mojego Profesora. Dziękuję Wydawnictwu "Salwator" za wydanie oraz państwu V. H. Heine-Mann za wsparcie finansowe. Swoje powołanie do zakonu kaznodziejskiego brał o. Józef I. M. Bocheński bardzo serio. Uważał, za swoim mistrzem ojcem Jackiem Woronieckim OP, że "teolog musi mieć w herbie krowę, czyli zwierzę przeżuwające". Tę zasadę stosował o. Bocheński w swoim życiu. Inną zasadą wyznawaną przez niego jako teologa była dewiza dominikańska: "Contemplata aliis tradere" ("To, co było przedmiotem kontemplacji, przekazywać innym"). Kazania fryburskiego teologa można również wykorzystywać do aktualnych czytań liturgicznych. Wystarczy wziąć stary mszalik, stary lekcjonarz z czytaniami, odnotować perykopę i następnie zobaczyć, do jakiego roku liturgicznego (A, B, C) może się ona przydać.

Mam nadzieję, że zbiór tych kazań i nauk pomoże wielu w doskonalszym poznaniu prawd wiary, a kapłanom również w przepowiadaniu Słowa Bożego. "Kaznodziejstwo, wskutek braku zainteresowań problemami egzystencjalnymi, wpada w próżnię, jest odpowiedzią na pytania, których sobie nikt nie stawia (...) Kiedy św. Paweł głosił Ewangelię, mówił do ludzi, którzy żywo zajmowali się sprawami egzystencjonalnymi. A dzisiejsi kaznodzieje trafiają często w próżnię. Przynoszą odpowiedź na pytania, których sobie ludzie nie stawiają".

Ks. Korneliusz Policki SDS


Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ
Jedną z największych przeszkód w rozwoju ludzkiej osobowości są nieuzasadnione lęki. Pełne zaangażowanie w życie staje się jednak możliwe dopiero w momencie przekroczenia paraliżujących nas wewnętrznych obaw i niepewności. Podobnie nie sposób owocnie odpowiedzieć na wezwanie Zmartwychwstałego, bez otwarcia się na dar pokoju, zaofiarowanego nam w doświadczeniu Bożego miłosierdzia. 
 
Karolina Polak

Joanna Beretta Molla, Agata Mróz i Jessica Council – trzy kobiety, które za nic miały ratowanie własnego zdrowia w obliczu życia lub śmierci swojego nienarodzonego dziecka. Bohaterki „niemalowane”, dowody na to, że za życie innych warto oddać swoje własne. Nie tylko odmówiły dokonania aborcji lecz również zrezygnowały z podjęcia leczenia, które mogłoby je ocalić, ale byłoby niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka.

 
Ks. Wojciech Nowacki
Gdy podczas studiów w Wyższym Seminarium Duchownym zaciekawiła mnie Odnowa Charyzmatyczna, zacząłem od pochłaniania dostępnej wówczas literatury. Poznawałem historię ruchu zielonoświątkowego i jego zdumiewające przejawy. Dowiedziałem się, że podobne doświadczenia mają miejsce w Kościele katolickim. To było fascynujące, ale ja byłem wciąż jakby na zewnątrz tego, o czym czytałem...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS