logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

"Przez określony czas"

Post trwa przez ustalony wcześniej czas, przez pewien okres. Niektórzy poszczą przez jeden dzień lub przez tydzień. Inni poszczą w okresie Wielkiego Postu, sześć i pół tygodnia przed świętami Wielkiej Nocy. Inni poszczą raz w miesiącu lub raz w roku albo wtedy, gdy mają wielką modlitewną potrzebę. Długość postu może wahać się między kilkoma godzinami a tygodniem i dłużej. Czterdzieści dni jest powszechnym okresem postu, ponieważ Mojżesz, Eliasz i Jezus pościli czterdzieści dni. Niezależnie od długości, chrześcijański post zawsze trwa tylko przez pewien okres. Jeśli powstrzymujemy się od robienia czegoś bez określonego terminu lub na stałe, nie jest to post.

Nie jem czekolady, ponieważ powoduje u mnie migreny. Dowiedziałam się o tej zbieżności w czasie postów przed świętami wielkanocnymi, kiedy rezygnowałam z jedzenia czekolady i w cudowny sposób pozbyłam się bólów głowy. Mimo tego jednak uwielbiam czekoladę. A zatem rok po roku decydowałam się żyć z bólami głowy, bylebym mogła jeść ulubiony przysmak.

Osiem lat temu zdałam sobie sprawę, że nadszedł czas, by coś z tym zrobić. Wiedziałam, że było naprawdę głupotą dalej ją jeść i tak często cierpieć z tego powodu. Wiedziałam, że jest to rodzaj uzależnienia i wreszcie byłam skłonna temu się przeciwstawić, a zatem zupełnie zrezygnowałam z czekolady. W przeciągu ostatnich ośmiu lat skosztowałam czekolady tylko trzy razy, raz przypadkowo, a dwa razy celowo. Ku mojemu zaskoczeniu wcale mi nie smakowała. Czy jest to post? Nie. Zaczęło się to jako post, ale teraz stało się trwałym wyborem, częścią mojego sposobu życia.

Wielu ludzi podjęło naprawdę godne podziwu decyzje, by zmienić sposób swojego życia. Niektóre z tych postanowień narodziły się z postów. Niektórzy ludzie powiedzieli mi, że gdy w czasie Wielkiego Postu przestali oglądać telewizję, odkryli, że niezbyt im jej brakuje i w rezultacie pozbyli się odbiorników. Pewien mężczyzna sprzedał samochód i jeździ teraz wszędzie na rowerze ze względu na troskę o środowisko naturalne. Inna rodzina zrezygnowała z utrzymywania domowych zwierząt, ponieważ wolała przeznaczyć potrzebne do tego pieniądze na ubogich.

Te godne podziwu zmiany w sposobie życia zasługują na osobną książkę, lecz niniejsza nie mówi o nich. Moc postu pochodzi z zaskoczenia, świeżości, jaką przynosi robienie czegoś odmiennego od codzienności. W czasie postu, kiedy już zbliżamy się do ulubionego jedzenia lub zwykłego źródła rozrywki, przypominamy sobie nagle, że teraz Bóg jest cenniejszy niż cokolwiek innego. Przypomina to nam o modlitwie. Świeżość tych okresowych wyborów dokonywanych w czasie postu wstrząsa nami, zaskakuje nas i budzi.


Zobacz także
Herbert Oleschko
O ile dzisiaj powszechnie wierzymy w opiekę osobistego Anioła Stróża nad każdym człowiekiem, to nie mamy żadnych przekazów dotyczących Anioła Stróża Jezusa. Nie znaczy to bynajmniej, że aniołowie nie byli w życiu Syna Bożego obecni. Wręcz przeciwnie – czuwali przy Świętej Rodzinie i dyskretnymi podpowiedziami pomagali wypełnić plany Boże. Prześledźmy to po kolei.
 
ks. Edward Staniek

Św. Paweł napisał: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wiara nasza, a my należymy do najbardziej naiwnych ludzi na świecie”. On spotkał Zmartwychwstałego i wiarę w Niego i Jemu przypieczętował swoim życiem jako męczennik. My, obchodząc pamiątkę zmartwychwstania Jezusa, dziękujemy za zmartwychwstanie nasze. Wiara w nie jest boską nadzieją, miliony razy przewyższającą wszelką nadzieję ludzką. Bóg dał nam trzy dary: wiarę, nadzieję i miłość. I one dają pewność czekającego nas zmartwychwstania.

 
Jacek Ponikiewski
Ludzka godność jawi się jako wartość sama w sobie, wartość niezbywalna oraz nienaruszalna. Ciekawostką jest, że współcześnie została ona wsadzona w ramy roszczeniowo-prawne. W naszych czasach być człowiekiem, to znaczy mieć wyprostowaną postawę i przeciwstawny kciuk, a nie - mieć swego rodzaju kręgosłup moralny.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS